Κύμη – Πανιώνιος 95-83

Ο Θαντ ΜακΦάντεν (26π.) πήρε τ' «όπλο» του και εκτέλεσε τον Πανιώνιο (95-83), κρατώντας την Κύμη σε τροχιά πλέι οφ. Ένταση με... κουτουλιές ανάμεσα σε Τσούπκοβιτς-Μανωλόπουλο στην αρχή του ματς!

Λαμπρός ΜακΦάντεν οδηγεί την Κύμη στα πλέι οφ! Ο Αμερικανός γκαρντ πήρε από το «χέρι» την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη και την οδήγησε στη νίκη κόντρα στον Πανιώνιο (95-83), ο οποίος πλέον χρειάζεται μεγάλες νίκες για να παραμείνει στην κατηγορία.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με πολύ καλό ρυθμό (10-6, 4′), αλλά και… κουτουλιές, τις οποίες αντάλλαξαν οι Μανωλόπουλος-Τσούπκοβιτς. Οι δύο αθλητές έγιναν πρωταγωνιστές σε «σύρραξη» και τελικά αποβλήθηκαν. Με την επανέναρξη του ματς ο Πανιώνιος πήρε το προβάδισμα και με κρυφό «όπλο» τον Κουκουμενσά έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +4 (18-22).

Η άμυνα της Κύμης ήταν «απούσα» και οι φιλοξενούμενοι το εκμεταλλεύθηκαν στο έπακρο, φτάνοντας στο 20-29. Ο Τσαγκαράκης προσπάθησε να δώσει λύσεις με σουτ πίσω από τα 6.75, αλλά ο Πανιώνιος παρέμενε… καυτός (27-38, 17′). Τελικά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν σε 38-45, το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Η εικόνα του ματς άλλαξε άρδην στο τρίτο δεκάλεπτο, με την Κύμη και δη τον ΜακΦάντεν να «σεληνιάζονται». Ο Αμερικανός γκαρντ σκόραρε κατά ριπάς, δίνοντας λύσεις στην ομάδα του, την ώρα που η άμυνα του Πανιωνίου είχε υποστεί μπλακ-άουτ. Πάντως, ο «Ιστορικός» μπήκε στην τελευταία περίοδο με βραχύ προβάδισμα (65-66).

Ο ΜακΦάντεν συνέχισε να σκοράρει και έφερε την Κύμη στο +4 (70-66, 31′), με το ματς να γίνεται θρίλερ. Ο Νταλό έφερε τη διαφορά στο καλάθι (77-75), αλλά ο ΜακΦάντεν με δύο τρίποντες «βόμβες» έκανε το 88-77 και έβαλε «ταφόπλακα» στα όνειρα του Πανιωνίου για νίκη. Το τελικό 95-83 έφερε το ρεκόρ της Κύμης στο 9-11 και την κράτησε σε τροχιά πλέι οφ, ενώ η ομάδα της Νέας Σμύρνης έπεσε στο 5-15 και πρέπει να πετύχει μεγάλες νίκες στους έξι αγώνες που απομένουν για να παραμείνει στην κατηγορία.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 38-45, 65-66, 95-83.