Κολοσσός Ρόδου – Κύμη 68-81

Ο Κολοσσός Ρόδου ηττήθηκε από την Κύμη με 81-68 και έχασε έναν υπερπολύτιμο βαθμό στην προσπάθεια που κάνει για είσοδο στα πλέι οφ της Basket League.

Η Κύμη συνέχισε το νικηφόρο σερί της, καθώς πέρασε από τη Ρόδο επικρατώντας του Κολοσσού με 81-68. Από την άλλη, ο Κολοσσός αγνοεί τη χαρά της νίκης από τις 14 Φεβρουαρίου και κινδυνεύει άμεσα να χάσει την όγδοη θέση που οδηγεί στα πλέι οφ. Είναι ένατος με 33 βαθμούς, όσους έχει το Ρέθυμνο και ο Άρης.

H ομάδα της Εύβοιας παρουσίασε για μία ακόμη φορά εντυπωσιακό μπάσκετ έχοντας εξαιρετική συγκομιδή στα τρίποντα (11/23). Το σύνολο του Γιάννη Καστρίτη ξεκίνησε νωθρά τον αγώνα, καθώς ο Κολοσσός προηγήθηκε με 9-0. Οι φιλοξενούμενοι όμως, μείωσαν στους 3 (12-9) με κύριο εκφραστή τον ΜακΓκί. Ο ΜακΦάντεν πήρε μπρος και έδωσε πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του με 15-14, πριν έρθει ο Τσαλμπούρης να κάνει το 16-15 για το πρώτο δεκάλεπτο.

Οι Ροδίτες προηγήθηκαν με 5 πόντους μέχρι το 13′ (22-17), όμως αρχικά η Κύμη μείωσε στους δύο (25-23) και αργότερα ανέβασε στροφές για να ξεφύγει με 13 πόντους διαφορά (43-30). Ο Κολοσσός στην τρίτη περίοδο έπαιξε καλή άμυνα και μείωσε στους 3 πόντους (40-43). Έπειτα, οι φιλοξενούμενοι άρχισαν έναν καταιγισμό έξω από τα 6,75μ. Η τρίτη περίοδος έληξε με σκορ 45-61.

Μέχρι και στο +19 έφτασε η διαφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο για την Κύμη (52-71), ο Κολοσσός έβγαλε μια αντίδραση, αλλά δεν μπόρεσε να ανατρέψει τα πράγματα.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 32-43, 45-61, 68-81

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Χάρις 9 (1), Σχίζας 9 (1), Μπρέι 12 (2), Ράιτ 9, Γιανγκ 13, Ουέαρ 7 (1), Γεωργαλλής, Μπιλλής, Αγγελάκος, Σταμάτης 2, Παπαδάκης, Τσαλμπούρης 7 (1).

Κύμη (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 3 (1), Τσαγκαράκης 3 (1), Τζόουνς 17 (4), ΜακΓκί 9, ΜακΦάντεν 19 (3), Γερομιχαλός, Γλυνιαδάκης 2, Ουίλιαμσον 7 (1), Μαργέλης, Κάιζερ 11, Μπάρλος 4, Σμιθ 6 (1).