Οι αριθμοί του Άρης – Ρέθυμνο

Την έβδομη νίκη της στο Nick Galis Hall θα ψάξει η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου απέναντι σε αυτή του Νίκου Βετούλα.

Ο Άρης διατηρεί το προβάδισμα των νικών στις αναμετρήσεις με το Ρέθυμνο Cretan Kings αφού επικράτησε στα εννιά από τα 15 παρά την ήττα του 1ου γύρου στην Κρήτη με 80-73 (Γκούντγουϊν 19, Γιαννόπουλος 14 – Μποχωρίδης 21π, 8ρ, 7ασ, Βασιλόπουλος και Τσαϊρέλης 15).

Ειδικότερα στα επτά παιχνίδια της Θεσσαλονίκης, οι κιτρινόμαυροι μετρούν έξι νίκες αφού το Ρέθυμνο Cretan Kings έφυγε από το Nick Galis Hall με το διπλό μόνο στο ματς της σεζόν 2012-13. Τότε οι Κρητικοί είχαν επικρατήσει με 73-71 με 36 πόντους του Ούρος Ντούβνιακ (ο Αθηναίου είχε 16 για τους γηπεδούχους).

Οι έξι νίκες του Άρη ήρθαν άλλοτε δύσκολα (73-67 την περίοδο 2013-14, 68-62 την περίοδο 2014-15) κι άλλοτε ευκολότερα με μεγαλύτερη σε έκταση, εκείνη της περσινής σεζόν όταν νίκησε με 98-50 (Καββαδάς 18, Τζένκινς 13 – Άρνολντ 11, Κράβιτς 9).