Ο Σάρας κέρδισε τον Μαυροκεφαλίδη, 1-0 η Ζαλγκίρις

Η ομάδα του Γιασικεβίτσιους νίκησε στον πρώτο τελικό του λιθουανικού πρωταθλήματος την Λιέτουβος Ρίτας με 96-83.

Το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του λιθουανικού πρωταθλήματος έκανε η Ζαλγκίρις, η οποία επικράτησε στον πρώτο τελικό της Λιέτουβος Ρίτας του Λουκά Μαυροκεφαλίδη με 96-83.

Το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης ήταν ντέρμπι, ωστόσο, στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της και έκανε το 1-0 στη σειρά των τελικών. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Μιλάκνις, ο οποίος ολοκλήρωσε το ματς με 24 πόντους, έχοντας μάλιστα 6/7 τρίποντα. Από κοντά ακολούθησε ο Ντέιβις με 21 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Οσον αφορά στον Μαυροκεφαλίδη, ο Ελληνας άσος έπαιξε για 20:21’ λεπτά, στα οποία είχε 11 πόντους (6/8 βολές), 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Παρόλα αυτά ήταν ιδιαίτερα άστοχος, καθώς βρήκε στόχο μόλις στα 2 από τα 9 σουτ που δοκίμασε. Πρώτος σκόρερ για τους ηττημένους ήταν ο Γκιεντράιτις με 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 24-26, 50-45, 72-62, 96-83