Ελλάδα – Μ. Βρετανία 50-58

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα υπέστη την 5η ήττα του σε ισάριθμα παιχνίδια στη φάση των ομίλων του Πανευρωπαϊκού Β' Κατηγορίας Νέων Γυναικών.

Την ήττα από τη Μεγάλη Βρετανία με 58-50 γνώρισε η εθνική Νέων Γυναικών για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα (Β’ κατηγορίας), που διεξάγεται στην Οραντέα της Ρουμανίας. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα παρατάχθηκε χωρίς την Κατερίνα Τσινέκε που υποφέρει από γαστρεντερίτιδα, ενώ πήγε στη διοργάνωση με πολλές απουσίες.

Η εθνική μπήκε δυνατά στο παρκέ, επέβαλε το ρυθμό της και κατάφερε γρήγορα να πάρει διαφορά. Μάλιστα στο 7:30΄ η διαφορά ήταν στο +15 (18-3) με τρίποντο της Καρλάφτη. Η Ελλάδα συνέχισε στο ίδιο μοτίβο με το σκορ στο 11ο λεπτό να είναι 22-8. Η Μεγάλη Βρετανία μείωσε σε 22-16, αλλά οι διεθνείς απάντησαν αμέσως κάνοντας το 24-16. Κάποια λάθη, ωστόσο, έδωσαν την ευκαιρία στην αντίπαλο να φέρει την αναμέτρηση στον πόντο (24-23 στο 18.40), με το πρώτο μέρος να βρίσκει τις Βρετανίδες στο -1, 26-25.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, η Εθνική προσπέρασε με 29-25, για να ισοφαρίσει λίγο αργότερα η Βρετανία (29-29) και να περάσει μπροστά στο 25:30 (30-29). Η εθνική ήταν άστοχη στην επίθεση με την αντίπαλο να προηγείται με 42-38, με την ολοκλήρωση της 3ης περιόδου. Στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου, η Μεγάλη Βρετανία έκανε το 44-38. Η εθνική μείωσε σε 44-42 και 46-44. Η αντίπαλος στη συνέχεια πήρε εκ νέου διαφορά (58-46 στο 37.45), έκτοτε η εθνική δεν βρήκε λύση, για να ολοκληρωθεί η αναμέτρηση με 58-50.

Τα δεκάλεπτα: 18-8, 26-25, 38-42, 50-58

ΕΛΛΑΔΑ (Καφαντάρη): Κοίλια, Κατσαμούρη, Γεροστεργίου 4, Καρλάφτη 9(3), Δανδουλάκη 2, Τσινέκε Ε. 6, Βιντσιλαίου 14, Στούπα 11(1), Καρακούλα 4, Τζιότζιου, Σαπαλίδου.

ΜΕΓΑΛΗ ΒΡΕΤΑΝΙΑ (Τζόουνς): Γουίτινγκτον 6, Κρίστι 3, Ρόουντ 4(1), Γουίλκινσον 8, Οζι-Μομοντού 20, Γουίλις 12(3), Ρομπ 2, Φρίμαν, Πόποβιτς, Χάρισον 3.