Νταρουσάφακα – Λοκομοτίβ Κουμπάν 67-59

Με πρωταγωνιστή τον πρώην παίκτη της ΑΕΚ, Σκότι Ουίλμπεκιν, η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ έκανε το 2-0 επί της Λοκομοτίβ Κουμπάν στους τελικούς του EuroCup και κατέκτησε το τρόπαιο. Παράλληλα εξασφάλισε τη συμμετοχή της στην Ευρωλίγκα της επόμενης περιόδου.

Με τον Σκότι Ουίλμπεκιν να είναι ασταμάτητος με 28 πόντους, η Νταρουσάφακα νίκησε και στην Τουρκία τη Λοκομοτίβ (67-59) και κατέκτησε το EuroCup! Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ έκανε το 2-0 στους τελικούς κόντρα στους Ρώσους, καθώς είχε νικήσει και στο πρώτο παιχνίδι μέσα στο Κουμπάν με 81-78.

Παράλληλα οι νικητές εξασφάλισαν «εισιτήριο» για την επόμενη Ευρωλίγκα, διοργάνωση στην οποία και θα αγωνιστούν τη σεζόν 2018-19.

Η Νταρουσάφακα βασίστηκε στην εξαιρετική της άμυνα, αφού κράτησε τους φιλοξενούμενους κάτω από τους 60 πόντους. Για να το καταφέρει αυτό, τους υποχρέωσε σε οικτρά ποσοστά, όπως ήταν τα 19/41 δίποντα και τα 4/19 τρίποντα με τα οποία σούταρε η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς. Είναι χαρακτηριστικό οτι από τους ηττημένους διασώθηκε μόνο ο Ράγκλαντ με 18 πόντους.

Από πλευράς Νταρουσάφακα, ο Ουίλμπεκιν είχε ήδη σημειώσει τους 19 από τους συνολικά 28 πόντους του στο πρώτο ημίχρονο! Οσον αφορά την εξέλιξη του ματς, οι γηπεδούχοι είχε διαρκώς ένα μονοψήφιο προβάδισμα, για ξεφύγει με 10 πόντους (58-48), 4,5 λεπτά πριν το φινάλε.

Η Κουμπάν προσπάθησε να επανέλθει μειώνοντας σε 58-54 στα 2:19, όμως μέχρι εκεί… Ο Ουίλμπεκιν με τρίποντο και ο Τζόνσον με καλάθι έκαναν το 63-55 με 50» πριν το φινάλε κι έτσι τα πάντα κρίθηκαν οριστικά.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 39-33, 55-45, 67-59