Μπαρτσελόνα – Ερυθρός Αστρέρας 88-54

Τόμιτς, Κλαβέρ και Ρίμπας, διέλυσαν στο Παλαού Μπλαουγκράνα τον Ερυθρό Αστέρα (88-54) στην αναμέτρηση των απογοητευμένων της Euroleague.

Με πολύ καλό μπάσκετ σε δεύτερη και τέταρτη περίοδο η Μπαρτελόνα διέλυσε τον Ερυθρό Αστέρα που έδειξε σημάδια κατάρρευσης ειδικά στην τέταρτη περίοδο.

Στις εν λόγω περιόδους το συνολικό σκορ ήταν 54-17! Όπως γίνεται εύκολα αντιληπτό, δεν είχαμε ματς που αντέχει σε κριτική. Οι γηπεδούχοι σούταραν με ποσοστό πάνω από 50% εντός παιδείας και οι φιλοξενούμενοι με 33% (20/60), ενώ έχασαν με κάτω τα χέρια τη μάχη των ριμπάουντ, υστερώντας παράλληλα δραματικά στη δημιουργία.

Ρίμπας, Τόμιτς, Κοπόνεν και Ερτέλ ήταν οι πρωτεργάτες της εύκολης αυτής νίκης, την ώρα που από το σέρβικο ναυάγιο διασώθηκαν μόνο οι Ρότσεστι και Ντόμπριτς.