Εφές – Μπαρτσελόνα 83-107

Με τα 19 τρίποντα που σημείωσε η ομάδα της Βαρκελώνης, ισοφάρισε την κορυφαία επίδοση για εύστοχα σουτ από τη γραμμή των τριών πόντων, το οποία κρατούσε από το 2012 η Σιένα.

Νίκη γοήτρου επί της Εφές στην Κωνσταντινούπολη, πέτυχε η Μπαρτσελόνα για την 29η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Στο 10-19 οι προτελευταίοι Καταλανοί, στο 6-23 οι τελευταίοι Τούρκοι.

Η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς ισοφάρισε ένα εντυπωσιακό ρεκόρ, καθώς τα 19 τρίποντα που πέτυχαν οι παίκτες της (σε 31 προσπάθειες, ποσοστό 61,3%), αποτελεί κορυφαία επίδοση για μία ομάδα στην ιστορία της διοργάνωσης! Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Ρίμπας και Κλαβέρ είχαν από 4/4, ο Ερτέλ, 3/4, ενώ από δύο σημείωσαν οι Χάνγκα, Τζάκσον και Κόπονεν, και από ένα οι Μόερμαν και Πρέσεϊ.

Το ρεκόρ ως τώρα, με 19 εύστοχα σουτ από τα 6,75μ., κατείχε μόνη της η Σιένα, το οποίο είχε πετύχει το 2012 νικώντας εκτός έδρας την πολωνική Πρόκομ με 101-66. Συγκεκριμένα οι Ιταλοί είχαν 19/34 εύστοχα σουτ, δηλαδή ποσοστό 55,9%.

Ουσιαστικά η ομάδα του Εργκίν Αταμάν στάθηκε ανταγωνιστικά μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, καθώς στο δεύτερο οι μπλαουγκράνα έτρεξαν εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 15-32! Ετσι πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 21 πόντων (34-55), έχοντας σπουδαία ευστοχία από τα 6,75μ.

Παρότι απέμενε ένα ολόκληρο ημίχρονο, δεν υπήρξε κάποια ιδιαίτερη αντίδραση από τους γηπεδούχους, με τους Ισπανούς να διατηρούν στο «ρελαντί» μια διαφορά 20+ πόντων (53-74, 71-101), φτάνοντας με επιβλητικό τρόπο στο τελικό.

Τόμιτς, Ερτέλ και Ρίμπας ήταν οι κορυφαίοι των νικητών, ενώ από πλευράς Εφές που αποτελεί τη μεγάλη απογοήτευση της φετινής Ευρωλίγκας, διασώθηκαν Ουίμς και Μότουμ.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 34-55, 67-81, 83-107