Ερυθρός Αστέρας – Ρεάλ Μαδρίτης 79-82

Ο Ερυθρός Αστέρας έφτασε μια «ανάσα» από μια τεράστια έκπληξη, αλλά ο Λούκα Ντόντσιτς με σουτ στη λήξη του χάλασε τ' όνειρο και έδωσε τη νίκη στη Ρεάλ Μαδρίτης (82-79). «Αγκαλιά» με το πλεονέκτημα οι Μαδριλενοι.

Η Ρεάλ Μαδρίτης βρέθηκε στα… σχοινιά από τον Ερυθρό Αστέρα, αλλά ο Λούκα Ντόντσιτς με τρίποντο στη λήξη του χρόνου, έδωσε μια τεράστια νίκη στη «βασίλισσα» (82-79) και την έφερε μια ανάσα από το πλεονέκτημα έδρας.

Το αποτέλεσμα αυτό δεν ήταν καθόλου ευνοϊκό για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος για να πάρει το πλεονέκτημα έδρας θέλει δικό του 2/2 και είτε ήττα του Ολυμπιακού από τη Ζαλγκίρις  είτε ήττα της Ρεάλ εντός έδρας από την Μπάμπεργκ στην τελευταία αγωνιστική.

Στα του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά και με μπροστάρη τον Ντόντσιτς (12π., 4 ριμπ) ξέφυγαν με 27-20 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Ερυθρός Αστέρας βρήκε σημείο αναφοράς στον Όμιτς και κατάφεραν να μειώσουν σε 39-43 με τη λήξη του ημιχρόνου.

Ο Ντόντσιτς συνέχισε τα… δικά του στο δεύτερο ημίχρονο και η Ρεάλ είχε τον έλεγχο, φτάνοντας μέχρι και σε διψήφιες διαφορές. Τελικά το τρίτο δεκάλεπτο την βρήκε στο +7 (57-64), αλλά τα δεδομένα του ματς άλλαξαν άρδην. Οι Σέρβοι «πήραν μπρος» και με 9-0 πέρασαν μπροστά με 66-64. Η διαφορά έφτασε και τους 6 πόντους (70-64), αλλά η Ρεάλ απάντησε με δικό της 8-0 σερί για το 70-72. Ο Φελντέιν έβαλε τρίποντο για το 73-72, αλλά ο Ταβάρες βρήκε σκορ δυο φορές κι έκανε το 73-76.

Ο Όμιτς σκόραρε για το 75-76, πριν ακολουθήσει μια βολή και ένα κάρφωμα του Τόμπκινς για το 75-79. Οι Μαδριλένοι κόντεψαν να «αυτοκτονήσουν» και ο Όμιτς ισοφάρισε (79-79) 5″ πριν από το τέλος. Ο απίθανος Λούκα Ντόντσιτς πήρε την ευθύνη της τελευταίας επίθεσης και ευστόχησε σε τρίποντο για το τελικό 79-82.

Τα δεκάλεπτα: 20-27, 39-43, 57-64, 79-82.