Ολυμπιακός – Μπαρτσελόνα 73-66: Θρύλος για ευρωπαϊκό, «έλιωσε» την Μπάρτσα στο «καμίνι» του ΣΕΦ

Ο Ολυμπιακός με μια ψυχωμένη εμφάνιση, σε ένα ΣΕΦ που «κόχλαζε», νίκησε την Μπαρτσελόνα με 73-66, «κλείδωσε» την τρίτη θέση και βλέπει ακόμη και τη δεύτερη. Φοβερός ΜακΚίσικ και άμυνα που «έτρωγε» σίδερα.

Ο Ολυμπιακός δείχνει ότι φέτος είναι φτιαγμένος για πολύ μεγάλα πράγματα. Οι ερυθρόλευκοι με μια τρομερή εμφάνιση στο «καυτό» ΣΕΦ ανάγκασε την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα στην ήττα, «κλειδώνοντας» την τρίτη θέση και περιμένοντας ήττα της Ρεάλ από την Μπάγερν για να βγει δεύτερος.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα παρά τις σημαντικές απουσίες των Κώστα Σλούκα και Μουσταφά Φαλ, ήταν ψυχωμένη σε ένα γήπεδο που «έβραζε», έπαιζε άμυνα που «μάσαγε» σίδερα και είχε και έναν Σακίλ ΜακΚίσικ που έκανε όργια με αποτέλεσμα να πάρει ένα σπουδαίο αποτέλεσμα και να κλείσει τη regular season με ρεκόρ 19-9.

Ο Αμερικανός γκαρντ-φόργουορντ με 20 πόντους ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών, με τον Σάσα Βεζένκοφ να πραγματοποιεί ακόμα μια πολύ καλή εμφάνιση με 13 πόντους και 4 ριμπάουντ, ενώ οι Μάρτιν και Ζαν Σαρλ κάλυψαν το κενό του Φαλ με 8 και 7 πόντους αντίστοιχα, αλλά και μερικές απίθανες άμυνες. Εντυπωσιακή δουλειά στην άμυνα από τους Γουόκαπ και Παπανικολάου, ενώ ο Ντόρσεϊ σημείωσε 9 πόντους, αλλά ήταν άστοχος, έχοντας 2/6 σουτ και 2/7 βολές. Μελανό σημείο για τον Ολυμπιακό οι βολές, αφού ολοκλήρωσε το ματς με 16/27.

Από την άλλη για την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, ο Σερτάκ Σανλί μέτρησε 13 πόντους και 5 ριμπάουντ για την Μπαρτσελόνα και ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Νίκολα Μίροτιτς να προσθέτει 11. Ο Νικ Καλάθης στα 19’42» που αγωνίστηκε μέτρησε 7 πόντους, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 λάθη.

Δείτε εδώ το Live και τα στατιστικά της αναμέτρησης.

Ο Ολυμπιακός λοιπόν έκλεισε τη σεζόν με τον καλύτερο τρόπο και κυρίως με ρεκόρ 13-1 στο ΣΕΦ που θα παίξει τον πιο σημαντικό ρόλο στα playoffs. Παράλληλα, αυτό ήταν το πρώτο ματς στο φαληρικό γήπεδο με 100% πληρότητα και ο κόσμος της ομάδας έδειξε τι πρόκειται να γίνει στα ματς της οκτάδας δημιουργώντας μια φοβερή ατμόσφαιρα.

Κακό ξεκίνημα από τον Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ νωθρά το παιχνίδι στο ΣΕΦ, παρότι η ατμόσφαιρα από τους περίπου 8.000 οπαδούς της ήταν τρομερή. Η Μπαρτσελόνα με τον Νικ Καλάθη σε ρόλο ενορχηστρωτή, βρήκε εύκολα καλάθια κοντά στο καλάθι στο ξεκίνημα, από τους Μίροτιτς, Καϊσέδο, ενώ ο Ολυμπιακός είχε κολλήσει για περίπου 4 λεπτά στην επίθεση έχοντας μόνο ένα εύστοχο εντός πεδιάς από τον Ζαν Σαρλ.

Όπως είναι λογικό η ομάδα του Γιασικεβίτσιους ήταν μπροστά στο τετράλεπτο με 2-10, ενώ στη συνέχεια το τάιμ του Μπαρτζώκα αφύπνισε τους ερυθρόλευκους. Ο Παπανικολάου με λέι απ έκανε το 4-12, ενώ με δυο σερί τρίποντα από Ντόρσεϊ και Βεζένκοφ πλησίασε στο -2 (10-12).

Ωστόσο, από εκεί και έπειτα και πάλι οι Πειραιώτες «κόλλησαν» στην επίθεση, την ώρα που ο Αμπρίνες με τρίποντο έκανε το 10-15, με τον Ντόρσεϊ να απαντάει με καλάθι και φάουλ. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τέσσερις σερί πόντους για την Μπάρτσα από τους Έξουμ και Μαρτίνες.

Βρήκαν ρυθμό και ισορρόπησαν οι ερυθρόλευκοι

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός βρήκε κάπως καλύτερο ρυθμό στην επίθεση, κυκλοφόρησε την μπάλα καλύτερα και είχε καλύτερες αποστάσεις. Ο Μάρτιν με 4 σερί πόντους απάντησε στα καλάθια των Σμιτς και Χέιζ, ενώ και ο Σακίλ ΜακΚίσικ που πέρασε στο παρκέ έδωσε πολλές λύσεις στη δημιουργία και το κάτι διαφορετικό.

Ο Αμερικανός με εντυπωσιακό καλάθι έκανε το 19-23, ο Χέιζ απάντησε, ενώ σημαντικές βοήθειες έδωσε και στη δεύτερη περίοδο ο Ζαν Σαρλ, ο οποίος έκανε το 21-25. Ο ΜακΚίσικ με ακόμη 4 πόντους απάντησε στο τρίποντο του Αμπρίνες και στο καλάθι του Σανλί για το 27-30.

Από εκεί και πέρα όμως η Μπαρτσελόνα με ένα σερί 10-6 έκλεισε το πρώτο ημίχρονο, με τον Ολυμπιακό να σκοράρει μόνο με τρίποντο του Ζαν Σαρλ και καλάθι και βολή του Ντόρσεϊ. Από την άλλη ο Καλάθης πέτυχε το καλάθι του ματς στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, από τα 9 μέτρα για το 33-40.

Τρομακτική άμυνα και προβάδισμα…

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τρίποντο του Γουόκαπ από τη γωνία για το 36-40, όμως η Μπαρτσελόνα με 4 πόντους έκανε το 36-44. Στα πρώτα πέντε λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου οι δυο ομάδες ήταν πολύ άστοχες και σκόραραν μόνο από, με τον Ολυμπιακό μάλιστα να έχει και 4 άστοχες από Παπανικολάου και Ντόρσεϊ, με αποτέλεσμα το σκορ να έχει κολλήσει στο 40-47.

Από εκεί και μετά ο Ολυμπιακός βρήκε λίγο ρυθμό στην επίθεση, έβγαλε καλές άμυνες και με κάρφωμα του Μάρτιν, τρίποντο του Βεζένκοφ και συνεχόμενες βολές έκανε το σκορ 48-47.

Η Μπαρτσελόνα βρήκε σκορ μετά από 4 περίπου λεπτά με βολή του Σανλί για το 48-48, με τον Ολυμπιακό με άμυνα-γρανίτη να δέχεται μόλις 8 πόντους στην τρίτη περίοδο σε ένα μοναδικό ρεσιτάλ στο πίσω μέρος από τους Πειραιώτες, ενώ ο ΜακΚίσικ με buzzer beater τρίποντο έκανε το 51-48 για το προβάδισμα του Ολυμπιακού στο φινάλε της τρίτης περιόδου.

Φοβερό ντέρμπι και… Ολυμπιακός!

Με την έναρξη της τελευταίας περιόδου η Μπαρτσελόνα έκανε ένα γρήγορο 4-0 και προσπέρασε, όμως ο φοβερός και τρομερός ΜακΚίσικ με καλάθι και φάουλ έδωσε ξανά προβάδισμα στον Ολυμπιακό για το 53-52.

Στα τελευταία 8 λεπτά είδαμε ένα μοναδικό ντέρμπι με τρομερές εναλλαγές στο σκορ, με τον ΜακΚίσικ να κρατάει στην επίθεση μόνος του τον Ολυμπιακό με συνεχόμενα καλάθια, ενώ από την άλλη ο Κούριτς και ο Λαπροβίτολα βρήκαν ρυθμό, κρατώντας οριακά μπροστά στο σκορ την Μπαρτσελόνα με 58-60 πέντε λεπτά πριν το φινάλε.

Ο Ολυμπιακός 2.39 από το φινάλε πέρασε μπροστά με 62-60 χάρη σε φοβερό coast to coast κάρφωμα του ΜακΚίσικ που συνέχιζε να κάνει… όργια. Ο Μίροτιτς ισοφάρισε, όμως ο Βεζένκοφ απάντησε με βολές για το 64-62, με τον Ισπανό να κάνει το ίδιο για το 64-63 στην επόμενη φάση.

Όμως το μεγάλο σουτ το έβαλε ο Γουόκαπ για τρεις για το 67-63. Ακολούθησε μια απίστευτη άμυνα και τάπα του Παπανικολάου στον Μίροτιτς, ενώ στην επίθεση σκόραρε με λέι απ για το 69-63 με 1 λεπτό να απομένει.

Η Μπαρτσελόνα όμως βρήκε ένα μεγάλο τρίποντο από την πλευρά της με τον Σάνλι για το 69-66 με 32» για τη λήξη, αλλά ο ΜακΚίσικ με 4 βολές καθάρισε το ματς για το τελικό 73-66.

Τα δεκάλεπτα: 13-19, 33-40, 51-48, 73-66