Χίμκι – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 88-89

Ο Αλεξέι Σβεντ πραγματοποίησε μια μυθική εμφάνιση (36π, 8/12 τριπ., 5 ριμπ, 6 ασίστ), όμως η ΤΣΣΚΑ Μόσχας κατάφερε να φύγει με τη νίκη από την έδρα της Χίμκι (89-88) και να προκριθεί στο Final Four του Βελιγραδίου!

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας είναι και επίσημα η τρίτη ομάδα του Final Four! Η «αρκούδα» επικράτησε με 89-88 εκτός έδρας της Χίμκι του απίθανου Αλεξέι Σβεντ (36π, 8/12 τριπ., 5 ριμπ, 6 ασίστ), η οποία έχει παράπονα για την τελευταία φάση του αγώνα.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και με μπροστάρηδες τους Κουμρμπάνοφ και Αντόνοφ ξέφυγε με επτά πόντους (10-17, 4′). Ο Σβεντ πήρε… μπρος και βοήθησε τη Χίμκι να μειώσει τη διαφορά στο καλάθι (20-22, 7′), όμως οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τα ηνία μέχρι και τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, με τον Σέρχι να «γράφει» το 25-32.

Ο Χίγκινς ξεκίνησε ορεξάτος στη δεύτερη περίοδο και βοήθησε την ΤΣΣΚΑ να φτάσει τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (27-37, 12′). Ο Αντρέι Βοροντσέβιτς βρήκε και αυτός ρυθμό και η διαφορά έφτασε στους 14 πόντους (31-45, 16′). Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα προσπάθησαν να μειώσουν, αλλά η ΤΣΣΚΑ έβρισκε λύσεις και έκλεισε το ημίχρονο με προβάδισμα 14 πόντων (44-57).

Το σκηνικό δεν άλλαξε ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο. Η ΤΣΣΚΑ είχε την έλεγχο, ενώ η Χίμκι προσπαθούσε να μειώσει χωρίς αποτέλεσμα (50-62, 23′). Οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη ήταν κυρίαρχοι στο παρκέ και έφτασαν στο +17 δια χειρός Σέρχι (52-69, 26′). Οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση και με τον Σβεντ να φωνάζει «παρών» έκαναν ένα επι μέρους σκορ 14-2 και έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο -6 (65-71).

Ο Αντρέι Βοροντσέβιτς έδωσε λύσεις στην ΤΣΣΚΑ και έφερε τη διαφορά ξανά σε διψήφια επίπεδα (68-82, 33). Ο Μάρκοβιτς αντέδρασε και έδωσε σκορ στη Χίμκι που μείωσε σε 75-82, πέντε λεπτά πριν τη λήξη. Σ’ εκείνο το σημείο μίλησε ο Σβεντ που με δικά του τρίποντα έδωσε το προβάδισμα στη Χίμκι (87-85, 39′)!

Ο Σέρχι ισοφάρισε με 2/2 βολές (87-87, 21″ για το τέλος), με τον Ρώσο γκαρντ να έχει 1/2 και να κάνει το 88-87. Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας πήρε την κατοχή και ο Χίγκινς με ένα μεγάλο σουτ έγραψε το 88-89, 5,7» για το τέλος. Τότε οι παίκτες της Χίμκι βγήκαν στον αιφνιδιασμό για την τελευταία φάση, όμως οι διαιτητές σταμάτησαν την επίθεση τους, προκαλώντας τις έντονες διαμαρτυρίες του πάγκου των γηπεδούχων. Το τελευταίο σουτ του Μόνια δεν βρήκε στόχο και η ΤΣΣΚΑ πήρε την πρόκριση στο Final Four του Βελιγραδίου.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Κόρι Χίγκινς, που μέτρησε 20 πόντους και 4 ριμπάουντ, με τους Βοροντσέβιτς (15π, 5 ριμπ.), Σέρχι Ροντρίγκεθ (14π), Αντόνοφ (13π, 4 ριμπ.) και Κλάιμπερν (12π., 6 ριμπ) να ακολουθούν σε απόδοση.

Από την άλλη πλευρά ο Αλεξέι Σβεντ ήταν σχεδόν απελπιστικά μόνος (36π, 8/12 τριπ., 5 ριμπ, 6 ασίστ), με τον Άντερσον (10π.) να είναι ο έτερος παίκτης της Χίμκι με διψήφιο αριθμό πόντων.