Ολυμπιακός : «Καλή άμυνα και με τον ΠΑΟΚ» είπε ο Μίσσας

Ο προπονητής του Ολυμπιακού στάθηκε στην αποτελεσματικότητά των αθλητριών του στο κομμάτι της άμυνας απέναντι στον Φάρο. «Περήφανη για τις συμπαίκτριές μου» δήλωσε η Μακόλι.

Ικανοποιημένος για τη νίκη της ομάδας του και την πρόκρισή της στον τελικό ήταν ο Κώστας Μίσσας.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού δήλωσε στο osfp.gr ότι: «Είχαμε απόλυτη συγκέντρωση αναφορικά με το κομμάτι της άμυνας και παράλληλα ήμασταν στο 100% μας αναφορικά με την τακτική μας. Λειτούργησε τέλεια η άμυνα στο πικ εν ρολ και κοντά στο καλάθι, σημεία που ειδικεύεται ο Φάρος. Ταυτόχρονα ήμασταν καλοί στην κάλυψη των ριμπάουντ που όταν λειτουργούμε ομαδικά έχουμε αυτήν την δυνατότητα. Βγάλαμε πρωτεύοντες και δευτερεύοντες αιφνιδιασμούς και θεωρώ ότι μόνο στο τρίτο δεκάλεπτο είχαμε θέματα. Παρόλο που κάθε φορά, ανεξαρτήτου σκορ ή οτιδήποτε άλλο, μιλάμε στα αποδυτήρια και λέμε οτι τα πρώτα 5 λεπτά της τρίτης περιόδου είναι πολύ σημαντικά και το παιχνίδι ουσιαστικά ξεκινάει στο 0-0, εμείς δεν ήμασταν αυτοί που έπρεπε. Αυτό διορθώθηκε πάρα πολύ γρήγορα, αλλά σε καμία περίπτωση μία ομάδα σαν εμάς, δεν γίνεται να συμβαίνει αυτό το πράγμα. Είναι τελείως λάθος αυτό.

Θεωρώ ότι στον τελικό πρέπει να έχουμε αυτήν την λογική και την ίδια συγκέντρωση. Είναι σημαντικό να είμαστε καλοί στην άμυνα γιατί έτσι μπορούμε να είμαστε και καλοί στην επίθεση. Σίγουρα ο ΠΑΟΚ είναι μία ομάδα που έχει δύναμη κοντά στο καλάθι αλλά και 6-7 παίκτριες που είναι έμπειρες και πρέπει να είμαστε πάρα πολύ προσεκτικοί και συγκεντρωμένοι σε κάθε πτυχή του παιχνιδιού μας».

Από την μεριά της, η Βικτόρια Μακόλι δήλωσε ότι:

«Το παιχνίδι σήμερα είχε μεγάλο ανταγωνισμό, όμως εμείς ξεκινήσαμε το ματς όπως έπρεπε, με σοβαρότητα και έτοιμες για να πάρουμε τη νίκη. Παίξαμε σαν ομάδα από το πρώτο λεπτό, παρότι ο Φάρος έχει πολύ καλές παίκτριες, εμείς δείξαμε τι αξίζουμε. Ολες παίξαμε καλά, μπήκαμε δυνατά στο παρκέ και πήραμε τη νίκη. Είμαι πολύ περήφανη για τις συμπαίκτριές μου και είμαι περήφανη για την καλή δουλειά που κάναμε».