Ουάσιγκτον Γουίζαρντς – Σάρλοτ Χόρνετς 107-93

Οι Ουάσιγκτον Γουίζαρντς νίκησαν (107-93) τους Χόρνετς και πλέον εξασφάλισαν και μαθηματικά τη συμμετοχή τους στα play offs της Ανατολής.

Στην Capital One Arena της Ουάσιγκτον, οι τοπικοί Γουίζαρντς, με τον Τζον Γουόλ να επανεμφανίζεται, επικράτησαν με 107-93 των Σάρλοτ Χόρνετς και με ρεκόρ 42-34 και μόλις 6 ματς μέχρι την ολοκλήρωση της regular season, βρίσκονται και φέτος στα play offs.

Το ματς ήταν κλειστό στο πρώτο ημίχρονο με καμία από τις δύο ομάδες να μη μπορεί να ξεφύγει και τους Μάγους, να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου στο -1 (51-50). Όλη η διαφορά όμως έγινε στο τρίτο δωδεκάλεπτο, όταν και οι γηπεδούχοι ανέβασαν την επιθετικότητά τους και πήραν διαφορά ασφαλείας (87-74) με ένα επιμέρους 37-23. Μια διαφορά που διαχειρίστηκαν ιδανικά στο τελευταίο δωδεκάλεπτο και πήραν έτσι την 42η νίκη της σεζόν με 107-93.

Καλύτεροι για τους νικητές οι Πόρτερ (16π/11ριμπ) και Μπιλ (22π), ενώ ο Γουόλ στην επανεμφάνισή του είχε 15 πόντους (6/17 σουτ) και 14 ασίστ. Για την Σάρλοτ, μόνο ο Ντουάιτ Χάουαρντ στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων πετυχαίνοντας άλλο ένα double double με 22 πόντους και 13 ριμπάουντ.