Μπορούσια Ντόρτμουντ – Στουτγκάρδη 3-0

Εύκολο απόγευμα είχε η Μπορούσια Ντόρτμουντ κόντρα στην Στουτγκάρδη την οποία υπέταξε με το εμφατικό 3-0.

Η Ντόρτμουντ υποδέχτηκε τη Στουτγκάρδη στο Signal-Iduna Park της Βεστφαλίας και επικράτησε εύκολα με το εμφατικό 3-0. Το  σκορ στην αναμέτρηση άνοιξε ο Κρίστιαν Πούλισιτς με πανέμορφο γκολ. Ο 19χρονος διεθνής στο 38ο λεπτό, αιφνιδίασε τον Ρον-Ρόμπερτ Τσίλερ και άνοιξε τον χορό των γκολ (1-0). Ακολούθησαν οι Μίτσι Μπατσουαγί και Μαξιμίλιαν Φίλιπ για το τελικό 3-0 με το οποίοι οι Βεστφαλοί πλησίασαν στον έναν βαθμό τη 2η Σάλκε.

Το ντροπιαστικό 6-0 από την Μπάγερν Μονάχου φάνηκε πως άφησε πίσω της η Μπόρούσια Ντόρτμουντ του Σωκράτη Παπασταθόπουλου η οποία δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης στην Στουτγκάρδη. Στο 38′ ο νεαρός Πούλισιτς έκανε το 1-0, δέκα λεπτά αργότερα, ο Μπατσουαγί «έγραψε» το 2-0 μετά από ωραία συνεργασία με τον Σαχίν, (7ο γκολ σε 9 ματς στο γερμανικό πρωτάθλημα), ενώ λίγο πριν την συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού ο Φίλιπ διαμόρφωσε το τελικό 3-0. Αυτή η ήττα αφήνει πολύ πίσω την Στουτγάρδη στη μάχη της για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο, ενώ οι γηπεδούχοι είναι μία ανάσα μακριά από τη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.