Βέρντερ Βρέμης – Ντόρτμουντ 1-1 (Vid)

Η Ντόρτμουντ ήθελε τη νίκη για να σφραγίσει το εισιτήριο του Champions League, παρόλα αυτά η Βέρντερ αποδείχθηκε σκληρό καρύδι και το τελικό 1-1 διατηρεί την αγωνία για την 4αδα μέχρι τέλους.

Φινάλε θρίλερ αναμένεται στη Γερμανία όσον αφορά τις θέσεις που οδηγούν στο Champions League της ερχόμενης περιόδου, καθώς μετά τις Λεβερκούζεν και Λειψία, ήταν σειρά της Ντόρτμουντ να στραβοπατήσει. Το 1-1 με τη Βέρντερ διατηρεί την αγωνία για τις τελευταίες 2 αγωνιστικές.

Ο Ρόις έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του μόλις στο 19ο λεπτό, με τη Ντόρτμουντ να είναι καλύτερη και να έχει ευκαιρίες ώστε να διπλασιάσει τα γκολ της. Παρόλα αυτά, η Βέρντερ ήταν αυτή που χαμογέλασε και με το γκολ του Ντιλέϊνι έφερε το παιχνίδι στα ίσια πριν το ημίχρονο.

Το 1-1 έμεινε μέχρι το τέλος με τη Βέρντερ να σώζει την κατηγορία και την Ντόρτμουντ να μην είναι καθόλου σίγουρη όσον αφορά την έξοδο στο Champions League.