Πόρτο – Σπόρτινγκ Λισαβόνας 2-1

Στους 67 βαθμούς οι δράκοι, στο +8 πλέον από τους διώκτες τους.

Ακάθεκτη προς τον τίτλο συνεχίζει την πορεία της η Πόρτο, που επικράτησε με 2-1 εντός έδρας της Σπόρτινγκ Λισαβόνας, στο ντέρμπι της 25ης αγωνιστικής στην Πορτογαλία. Με τη νίκη αυτή οι δράκοι έφτασαν τους 67 βαθμούς, παραμένοντας αήττητοι, καθώς μετρούν 21 νίκες και 4 ισοπαλίες.

Αντιθέτως για τη Σπόρτινγκ αυτή ήταν η 2η ήττα, μένοντας στους 59 βαθμούς, όσους δηλαδή έχει και η Μπενφίκα, που έχει όμως και ένα ματς λιγότερο.

Το σκορ της αναμέτρησης, άνοιξε στο 28ο λεπτό ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού, Ιβάν Μαρκάνο, με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν στο 45’ με τον Ραφαέλ Λεάο. Την τελευταία λέξη όμως είχαν οι γηπεδούχοι, που έκαναν το 2-1, τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη του β’ μέρους (49’) με τον Γιασίν Μπραχίμι.