Πρώτη νίκη για τις νεάνιδες στο Κλουζ Ναπόκα

Με μία νίκη και μία ήττα έκλεισε χτες για τα ελληνικά χρώματα η πρώτη μέρα στο 61ο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα επιτραπέζιας αντισφαίρισης νέων, που γίνεται στο Κλουζ Ναπόκα της Ρουμανίας.

Με θετικό αποτέλεσμα συνέχισαν οι νεάνιδες. Κλείνοντας τα παιχνίδια τους σε γκρουπ των 3ων ομάδων βγήκαν νικήτριες από αμφίρροπη αναμέτρηση με την Αυστρία με σκορ 3-2 και στην πορεία θα τα δώσουν όλα για να μείνουν στη διεκδίκηση της ανόδου στην 1η κατηγορία του θεσμού. Θα πάρουν λογικά τη 2η θέση το γκρουπ Ε και τη Δευτέρα θα μάθουν τον νέο όμιλο, στον οποίο θα συνεχίσουν και θα έχουν ως στόχο την πρωτιά.

Στο ψηλότερο επίπεδο, την 1η κατηγορία, η άπειρη ομάδα των παίδων δεν μπόρεσε ν’ αποφύγει μία ακόμα ήττα. Κάμφθηκε από την Ουκρανία με 3-1, τελειώνει αύριο τους αγώνες της στο γκρουπ C και το επόμενο στάδιο στην πολύ δύσκολη προσπάθειά της για την παραμονή θα είναι τα πλέι οφ. Θυμίζουμε ότι οι νέοι έχουν μία νίκη και μία ήττα στο γκρουπ Β, ενώ οι κορασίδες επικράτησαν στην πρεμιέρα τους στο γκρουπ G.

Για τη 2η κατηγορία του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα των νεανίδων ήθελε απαραίτητα τη νίκη απέναντι στην Αυστρία μετά το 0-3 από την επικεφαλής του γκρουπ Ε, Ιταλία. Προηγήθηκε με 2-0, χωρίς μάλιστα να χάσει σετ, και μπορούσε ξεκάθαρα να φτάσει σε ευρεία νίκη. Ακολούθως όμως, κάμφθηκε στα πέντε σετ σε δύο ματς και ελαφρώς πιέστηκε ψυχολογικά. Τελικά στο φινάλε η Γερασιμάτου πέτυχε και δεύτερη νίκη, διαμόρφωσε το 3-2 και η ομάδα θα συνεχίσει να κυνηγά όσο μπορεί τις ελπίδες της για την άνοδο. Το πρόγραμμα του γκρουπ κλείνει αύριο με τη συνάντηση της Ιταλίας με την Αυστρία.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Ελλάδα-Αυστρία 3-2:

Ελισάβετ Τέρπου-Σελίνα Λέιντερ 3-0 (11-8, 11-4, 11-4)
Ιωάννα Γερασιμάτου-Τερέζα Οπέλζ 3-0 (11-3, 11-5, 11-6)
Θεοδώρα Βασιλειάδου-Σάρα Έντερ 2-3 (11-4, 11-13, 13-11, 8-11, 5-11)
Τέρπου-Οπέλζ 2-3 (9-11, 11-5, 6-11, 13-11, 7-11)
Γερασιμάτου-Λέιντερ 3-0 (11-5, 11-9, 11-4)

Η εθνική παίδων έχει βρεθεί σε πολύ δύσκολο όμιλο στην 1η κατηγορία, ωστόσο μετά την εύκολη ήττα από την Πολωνία μπορούσε το βράδυ να πετύχει κάτι ουσιαστικό κόντρα στην Ουκρανία. Πράγματι, η ομάδα πήρε προβάδισμα στο σκορ με νίκη του Αδριανού, αλλά στη συνέχεια λύγισε με 3-1 κι αυτό σημαίνει ότι θα βρεθεί σίγουρα στα πλέι οφ συνεχίζοντας την προσπάθεια για την παραμονή. Ο Αϊβατίδης ήταν ανταγωνιστικός και στα δύο παιχνίδια του από τη θέση 1, ενώ στα τρία σετ χάθηκε το διπλό. Ο ομοσπονδιακός τεχνικός Σωτήρης Ζήκος χρησιμοποίησε αυτή τη φορά τους προαναφερόμενους αθλητές και ο Αλέξανδρος Μαδέσης κάθισε στον πάγκο. Στο άλλο ματς του γκρουπ C η Πολωνία νίκησε 3-0 και την επικεφαλής Κροατία.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Ουκρανία-Ελλάδα 3-1:

Ολεξάντρ Μαλόβ-Παναγιώτης Αδριανός 2-3 (7-11, 7-11, 11-3, 11-6, 4-11)
Γέβχεν Κίμπκα-Ιάκωβος Αϊβατίδης 3-1 (11-7, 11-3, 9-11, 11-5)
Μαλόβ/Κίμπκα-Αϊβατίδης/Αδριανός 3-0 (11-3, 11-9, 11,6)
Μαλόβ-Αϊβατίδης 3-1 (11-9, 11-5, 9-11, 11-6)

Το αυριανό πρόγραμμα των αγώνων των εθνικών μας ομάδων στην πρώτη φάση του ομαδικού (η ώρα είναι ίδια με της Ελλάδας):