Πρόκριση στους «16» του Σινσινάτι για Τσιτσιπά (vid)

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς πέρασε δύσκολα με 2-0 σετ (7-6, 6-3) το εμπόδιο του Σεμπάστιαν Κόρντα και προκρίθηκε στους «16» του Σινσινάτι. Ο Ιταλός, Λορέντζο Σονέγκο, επόμενος αντίπαλος για τον Έλληνα τενίστα.

Δυσκολεύτηκε αλλά κατάφερε να πάρει την πρόκριση στους «16» του Σινσινάτι ο Στέφανος Τσιτσιπάς (Νο. 3) που επικράτησε του Σεμπάστιαν Κόρντα (Νο.45) με 2-0 σετ (7-6, 6-3) σε 1 ώρα και 39 λεπτά. Στον επόμενο γύρο ο Έλληνας τενίστας θα αντιμετωπίσει τον Ιταλό, Λορέντζο Σονέγκο (20/8, 02:00).

Το μεγάλο ντέρμπι έγινε στο πρώτο σετ όπου οι δύο τενίστες πήγαιναν χέρι-χέρι εκμεταλλευόμενοι το σερβίς τους και οδηγήθηκαν σε τάι μπρέικ. Ο Κόρντα προηγήθηκε με 2-0, ο Τσιτσιπάς ισοφάρισε σε 3-3 και πήρε τελικά το γκέιμ για το 1-0.

Και το δεύτερο σετ ήταν κλειστό μέχρι και το έβδομο γκέιμ. Τότε ο Τσιτσιπάς έκανε μπρέικ για το 4-3 και τα πράγματα πήραν τον δρόμο τους για να τελειώσει το ματς και με δεύτερο μπρέικ για το 6-3 και το 2-0 στα σετ.