Στους «8» του Γουίμπλεντον ο Τζόκοβιτς

Ο Νόβακ Τζόκοβιςτ προκρίθηκε στα προημιτελικά του Βρετανικού Γκραν Σλαμ, όπου θα αντιμετωπίσει τον Κέι Νισικόρι.

Βρίσκει ξανά τον εαυτό του ο Νόβακ Τζόκοβιτς, καθώς νίκησε με 3-0 σετ τον Κάρεν Κατσάνοφ και προκρίθηκε στα προημιτελικά του φημισμένου τουρνουά του Γουίμπλεντον. Αυτός θα είναι ο 41ος προημιτελικός σε Grand Slam για τον Σέρβο σταρ, που ισοφάρισε το δεύτερο καλύτερο ρεκόρ στην Ιστορία του αθλήματος.

Με τη νίκη αυτή, ο «Νόλε» πήρε την πρόκρισή και ισοφάρισε το δεύτερο καλύτερο ρεκόρ στην Ιστορία, δηλαδή τους 41 προημιτελικούς του θρυλικού, Τζίμι Κόνορς, έχοντας 12 λιγότερους από τον πρωτοπόρο Ρότζερ Φέντερερ. Ο Τζόκοβιτς επικράτησε με 6-4, 6-2, 6-2, σε 1 ώρα και 45 λεπτά. Στον επόμενο αγώνα του θα αντιμετωπίσει τον Ιάπωνα, Κέι Νισικόρι.