Κηφισιά – Ηρακλής Χαλκίδας 3-1 σετ

Επιβλητικός ο ΑΠΟ Κηφισιάς επί του «γηραιού», πήρε «καθαρή» νίκη για τη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος των ανδρών.

Με ηγέτη τον Νικολακάκη, ο ΑΟΠ Κηφισιάς νίκησε τον Ηρακλή Χαλκίδας
Με ηγέτη τον Δημήτρη Νικολάκη που επέστρεψε δυναμικά και «εκτελεστή» τον Χαντ ο ΑΟΠ Κηφισιάς μεταμορφώθηκε και νίκησε τον Ηρακλή Χαλκίδας με 3-1 μετά από αμφίρροπη αναμέτρηση που έγινε στο Ζηρίνειο.

Η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη παρότι ήταν πίσω στο σκορ στο 1ο σετ κατάφερε να το πάρει 27-25 και να βάλει τις βάσεις για το τρίποντο απέναντι στην ομάδα της Χαλκίδας που «προδόθηκε» από την υποδοχή της και έκανε καθοριστικά λάθη στο 1ο και στο 3ο σετ όπου είχε μικρό αλλά πολύτιμο προβάδισμα. Είναι το πρώτο τρίποντο της Κηφισιάς και η πρώτη ήττα του Ηρακλή στο πρωτάθλημα. Εντυπωσιακή εμφάνιση έκανε και ο Χαντ ο οποίος σημείωσε 37 πόντους με 63% αποτελεσματικότητα επίθεσης και 5 άσσους.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Νικολόπουλος.

Διακύμανση:
1ο σετ: 7-8, 14-16, 20-21, 27-25
2ο σετ: 4-8, 15-16, 17-21, 19-25
3ο σετ: 7-8, 14-16, 21-20, 25-21
4ο σετ: 8-6, 16-11, 21-16, 25-20

*Οι πόντοι του ΑΟΠ Κηφισιάς προήλθαν από 12 άσσους, 59 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 7 άσσους, 51 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (27-25, 19-25, 25-21, 25-20) σε 114′
ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Σαρνέτσκι 2 (2/3 επ.), Χαντ 37 (32/51 επ., 5 άσσοι), Ντε Σόουζα 10 (7/16 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 23% άριστες), Σουλτανόπουλος 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ), Σονάρι 7 (6/10 επ., 1 μπλοκ) / Κάπελλας (λ, 68% υπ. – 41% άριστες), Λιβαθηνός, Μανίκας, Παπαδόπουλος, Μελλές, Εφραιμίδης 11 (7/14 επ., 4 άσσοι, 32% υπ. – 11% άριστες).
ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 23 (19/32 επ., 4 μπλοκ), Χαραλαμπίδης 8 (6/13 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μακ Γουίλιαμ 6 (5/7 επ., 1 άσσος, 45% υπ. – 18% άριστες), Τσολάκος 11 (7/11 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Μότα 17 (14/26 επ., 2 μπλοκ, 48% υπ. – 17% άριστες), Γκελίνσκι 2 (2 άσσοι) / Τσαδήμας (λ, 41% υπ. – 22% άριστες), Μιχαλόπουλος (λ, 33% υπ. – 33% άριστες), Κολτσιάκης (50% υπ. – 50% άριστες), Αμαριανάκης, Αδάμ.