Νίκη Αιγινίου – Ηρακλής 1-3

Ένα σπουδαίο εκτός έδρας τρίποντο πήρε ο Ηρακλής, ο οποίος επικράτησε της Νίκης στο Αιγίνιο με 3-1 σετ.

Ο Ηρακλής πήρε μια πολύ σπουδαία νίκη στην έδρα της Νίκης Αιγινίου, την οποία κέρδισε με 3-1 και πλέον ξέφυγε από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυναμικά στο πρώτο σετ και έφτασαν στο +6 (10-16), ενώ άντεξαν στην μικρή επιστροφή των γηπεδούχων και έκαναν με άνεση το 0-1.

Το δεύτερο σετ ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια αρκετές φορές. Τελικά, η Νίκη αποδείχτηκε πιο ψύχραιμη στα κρίσιμα και ισοφάρισε σε 1-1 (35-33).

Η συνέχεια, όμως, ανήκε ολοκληρωτικά στον Ηρακλή. Οι παίκτες του Γιάννη Ορφανού πήραν με χαρακτηριστική άνεση το τρίτο σετ (17-25) και κατάφεραν να κατακτήσουν το αμέσως επόμενο (21-25) για να εξασφαλίσουν ένα πολύ σημαντικό τρίποντο.

Με τη νίκη αυτή ο Γηραιός έφτασε τους 7 βαθμούς και ανέβηκε στην 6η θέση, αφήνοντας τη Νίκη Αιγίνιου στους 4 και την 10η θέση.

Νίκη Αιγινίου (Στράντζαλης): Δημητριάδης 3 (3/4 επ), Μαυροβουνιώτης 17 (14/32 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 56% υπ – 22% άριστες), Ντίντας 8 (5/11 επ, 3 μπλοκ), Κιγιάδα 11 (9/12 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στρούγκαρ 15 (13/30 επ, 2 άσσοι), Γκόρτσανιουκ 9 (8/19 επ, 1 άσσος, 74% υπ 37% άριστες) / Ραΐκοβιτς (λ, 77% υπ – 32% άριστες), Παπαλεξίου 1 (1/1 επ, 40% υπ -20% άριστες), Ρεμπούτζιας, Κουτσονίκας, Μηλής 4 (4/7 επ).

Ηρακλής (Ορφανός): Ευγενίδης, Εφραιμίδης 18 (15/25 επ,2 άσσοι, 1 μπλοκ, 68% υπ -13% άριστες), Κιόσης 8 (3/4 επ, 5 μπλοκ), Φέργκιουσον 13 (9/16 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Αρμενάκης 25 (19/44 επ, 4 άσσοι, 2 μπλοκ), Ριζόπουλος 17 (12/21 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 81% υπ – 38% άριστες) / Μπαμπαλιούτας (λ, 63% υπ – 42% άριστες), Μπουράκης (λ, 94% υπ 41% άριστες), Ελευθερίου 1 (1/2 επ), Σκαρλατίδης, Φωτιάδης 4 (2/3 επ, 2 μπλοκ).

Ηρακλής Χαλκίδας – Εθνικός 3-1

Ο Ηρακλής Χαλκίδας συνεχίζει να εντυπωσιάζει, καθώς επικράτησε με 3-1 σετ του Εθνικού και εδραιώθηκε στην 3η θέση της Volley League.

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι και το τεχνικό τάιμ άουτ (16-15). Κάπου εκεί οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι και κατάφεραν να κατακτήσουν το πρώτο σετ με σχετική άνεση (25-21).

Η εικόνα του δευτέρου σετ δεν άλλαξε πολύ με την ομάδα της Χαλκίδας να παίρνει το προβάδισμα από την αρχή (16-13) και να μην ξανακοιτάει πίσω της, κάνοντας το 2-0 (25-18).

Ο Εθνικός ξύπνησε στο τρίτο σετ και παίζοντας πολύ καλό βόλεϊ δεν άφησε πολλά περιθώρια στους γηπεδούχους, μειώνοντας σε 2-1 σετ. Η προσπάθεια του, όμως, έμεινε στη μέση αφού στο τέταρτο σετ ο Ηρακλής Χαλκίδας βρέθηκε μπροστά και πάλι από πολύ νωρίς και έκανε το 3-1 (25-20).

Με τη νίκη αυτή η ομάδα της Χαλκίδας εδραιώθηκε στην 3η θέση με 11 βαθμούς, ενώ ο Εθνικός παρέμεινε 6ος με 6 βαθμούς.

Τα σετ: 3-1 (25-21, 25-18, 14-25, 25-20) σε 118’

Ηρακλής Χαλκίδας (Γκολίτσης): Τάπια 24 (23/42 επ, 1 μπλοκ), Χαραλαμπίδης 11 (9/13 επ, 2 μπλοκ), Μακ Γουΐλιαμ 8 (7/20 επ, 1 μπλοκ, 52% υπ 33% άριστες), Τσολάκος 6 (3/15 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μότα 12 (9/23 επ, 2 άσσοι 1 μπλοκ, 52% υπ – 21% άριστες), Γκελίνσκι / Τσαδήμας (λ, 86% υπ – 29% άριστες), Φραγκιαδάκης, Κολτσιάκης 2 (2/4 επ), Αμαριανάκης, Αδάμ, Μιχαλόπουλος, Αναστασόπουλος.

Εθνικός Πειραιώς (Ψάρρας): Μαντέκας 7 (6/14, 1 μπλοκ, 18% υπ – 9% άριστες), Νάιτ 25 (23/60 επ, 2 μπλοκ), Σέιφερτ 10 (6/11 επ, 4 μπλοκ), Μπάσης 4 (2/5 επ, 2 μπλοκ), Αμπανόζ, Δεληπρίμης 9 (8/26 επ, 1 μπλοκ, 58% υπ – 24% άριστες) / Βολουδάκης (λ, 57% υπ – 37% άριστες), Τουρνάκης 4 (1/3 επ, 1 άσσος, 2 μπλκ), Δημητούλης 1 (0/1 επ, 1 μπλοκ).