Ολυμπιακός – Δάφνη Αγίου Δημητρίου 86-37

Η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού, επικράτησε με 86-37 της Δάφνης Αγίου Δημητρίου στο Δ.Α.Κ. Γλυφάδας και προκρίθηκε στους τελικούς της Α1 Γυναικών.

Οι ερυθρόλευκες έφτασαν με άνεση στο 3-0 στη ημιτελική σειρά, με τη Δάφνη να μη μπορεί να ορθώσει ανάστημα κόντρα στην αήττητη ομάδα του Κώστα Μίσσα.

Το ματς ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό μουδιασμένο και πίσω στο σκορ (9-11), μετά το 7’ λεπτό όμως οι ερυθρόλευκες ανέβασαν ρυθμό , έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +4 (18-14) και τελικά πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το εντυπωσιακό 45-21 υπέρ τους.

Στο δεύτερο μέρος οι ερυθρόλευκες συνέχισαν να είναι καταιγιστικές. Ανέβασαν γρήγορα στο τρίτο δεκάλεπτο τη διαφορά πάνω από 30 πόντους (53-23), ενώ ακόμα και στην τέταρτη περίοδο η πιεστική τους άμυνα δεν χαλάρωσε λεπτό, με το τελικό 86-37, να είναι αντιπροσωπευτικό της αναμέτρησης και πλέον ο Ολυμπιακός βάζει πλώρη για το τρίτο σερί νταμπλ.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 45-21, 64-31, 86-37.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίσσας): Μάζιτς 8 (8 ριμπ. 2 ασ.), Σταμάτη 7 (2/4 διπ., 1/3 τριπ., 1 κλεψ.), Σπυριδοπούλου 10 (2/3 διπ., 2/5 τριπ.), Χατζηνικολάου 6 (9 ασ., 3 κλεψ.), Μπαλτά, Μάλτση, Κοσμα 2, Χαλιβέρα, Σωτηρίου 7 (2/3 διπ., 3 κλεψ.), Καλτσίδου 15 (5/8 δίπ., 5/5 βολ., 2 ριμπ., 3 ασ.), Αντερσον 12 (6/7 διπ., 11 ριμπ.), Μακόλι 19 (9/14 διπ., 6 ριμπ., 3 κλεψ., 3 κοψ.).

ΔΑΦΝΗ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ (Μπουμπούς): Βλάνη 4 (1), Αλεξανδρή 8, Μανώλη 5 (1), Γιαμπάνη 2,  Πατεράκη 2, Μούλη 6, Ρόσελ 10.