Ολυμπιακός – Πανιώνιος 72-49

Οι Ερυθρόλευκες έκαναν… προπόνηση απέναντι στον Πανιώνιο (72-49), πέτυχαν την 95η σερί νίκη τους στις εγχώριες διοργανώσεις και πλέον στρέφουν το βλέμμα τους στο παιχνίδι με την Σοπρόν για την Ευρωλίγκα.

Στην Ελλάδα η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού δεν έχει αντίπαλο και αυτό αποδείχθηκε περίτρανα και στον αγώνα με τον Πανιώνιο, για την 9η αγωνιστική της Α1.

Οι Ερυθρόλευκες το απόγευμα της Κυριακής επικράτησαν εύκολα εντός έδρας με 79-42 των Κυανέρυθρων και πέτυχαν την 95η συνεχόμενη νίκη τους στις εγχώριες διοργανώσεις. Η ομάδα του Γιώργου Παντελάκη πάτησε… γκάζι μετά το πρώτο δεκάλεπτο και χωρίς να αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα έφτασε σε μία ακόμα επιτυχία.

Πρώτη σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν η Μίρνα Μάζιτς με 15 πόντους, ενώ από κοντά ακολούθησαν οι Εβίνα Σταμάτη και Τζέσικα Τόμας, οι οποίες είχαν από 11 πόντους. Οι νταμπλούχες Ελλάδας αφήνουν πίσω τους πλέον τον αγώνα με τον Πανιώνιο και στρέφουν το βλέμμα τους στο ματς που ακολουθεί με την Σοπρόν, την ερχόμενη Τετάρτη (16/01, 18:00) στην Χαλκίδα για την 9η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Η εικόνα του αγώνα:

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 13-6, όμως, ο Πανιώνιος με ένα σερί 6-0 μείωσε στον πόντο (12-13). Η Τζόνσον έφερε ξανά τον Ολυμπιακό στο +3 (15-18), με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με την ομάδα του Παντελάκη μπροστά στο σκορ με 18-16. Στη δεύτερη περίοδο οι Ερυθρόλευκες βελτιώθηκαν σε άμυνα και επίθεση και με καλάθι της Σωτηρίου προηγήθηκαν με 26-18. Τζόνσον και Μάζιτς σκόραραν για το 32-18, με τον Ολυμπιακό να πηγαίνει στα αποδυτήρια για το ημίχρονο έχοντας προβάδισμα 18 πόντων. Στο δεύτερο μέρος οι νταμπλούχες Ελλάδας δεν έριξαν την απόδοσή τους, αλλά συνέχισαν με το πόδι καρφωμένο στο γκάζι. Στο τρίτο δεκάλεπτο δέχθηκαν μόλις 7 πόντους από τον Πανιώνιο και με 19 πόντους ενεργητικό ανέβασαν τη διαφορά στους 30 πόντους (63-33). Η τελευταία περίοδος ήταν πλέον διαδικαστικού χαρακτήρα με το τελικό 79-42 να αποτυπώνει πλήρως την εικόνα του αγώνα και τη διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 44-26, 63-33, 79-42

Ολυμπιακός (Παντελάκης): Τόμας 11 (2/2 διπ, 2/2 τριπ, 1/1 βολ), Μάζιτς 15 (6/7 διπ, 1/1 τριπ, 9 ριμπ), Σταμάτη 11 (1/1 διπ, 3/4 τριπ), Αυτζή 2 (1/2 διπ), Σπυριδοπούλου 4 (2/3 διπ, 6 ριμπ), Παυλοπούλου 5 (2/6 διπ, 4 ασ), Νικολοπούλου, Σωτηρίου 4 (1/4 τριπ, 1/2 βολές, 5 ασ), Λίτση 2 (2/2 β), Τζόνσον 10 (5/6 διπ, 5 ριμπ), Κοσμά 5 (1/2 διπ, 1/3 τριπ), Σταμολάμπρου 10 (2/6 διπ, 2/3 τριπ, 3 ασ)

Πανιώνιος (Τσικλήρας): Καλογήρου, Σπαθάρου 5 (1), Γκριτζά 4, Μαγκλάρα 9, Στεφανίδου, Γρηγορίου, Διελα 10 (2), Θεοδωρομανωλάκη 3 (1), Κορινεκ 2, Τόμπκινς 9

Ο Γιώργος Παντελάκης δήλωσε μετά το ματς ότι: «Ήταν ένα παιχνίδι για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος στο οποίο θέλαμε να δουλέψουμε πολλά πράγματα ενόψει και της αναμέτρησης με την Sopron Basket, όπως κάνουμε και στα υπόλοιπα παιχνίδια του ελληνικού πρωταθλήματος. Είχαμε εστιάσει βέβαια και λίγο επάνω στην τακτική του Πανιωνίου και τα καταφέραμε σε πολλούς τομείς του παιχνιδιού μας καλά. Μετά από καιρό αγωνιστήκαμε και στην έδρα που κάνουμε προπόνηση και τα νούμερά μας ήταν εντελώς διαφορετικά σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια μας. Κάναμε καλή δουλειά και πλέον προετοιμαζόμαστε για το παιχνίδι με την Sopron».

Η Μίρνα Μάζιτς δήλωσε μετά το παιχνίδι πως «Ηταν ένα καλό παιχνίδι για μας και δεν υποτιμήσαμε τον Πανιώνιο. Προετοιμαστήκαμε πολύ καλά για αυτό το παιχνίδι και δεν είχαμε κάποιο πρόβλημα απέναντί τους. Μέσω αυτού του παιχνιδιού κάναμε και μία καλή προετοιμασία ενόψει της αναμέτρησης με την Sopron Basket στην Χαλκίδα. Παίξαμε καλά σε άμυνα και επίθεση και θεωρώ ότι αυτό θα μας βοηθήσει και στην αναμέτρηση της Ευρωλίγκας».