Οι αριθμοί το «λένε»: Καλύτερος ο Άρης μακριά από το Παλέ

Με τη νίκη του στην πρεμιέρα της φετινής Basket League μέσα στο Λαύριο με 73-70, ο Άρης διεύρυνε το προβάδισμα του στην ιστορία αυτών των αγώνων.

Μετά το αρχικό 2-9, ο Άρης σημείωσε δύο πολύτιμες, διαδοχικές νίκες επί του Ήφαιστου και του Ρεθύμνου Cretan Kings και με το ψυχολογικό πλεονέκτημα που του δίνει η αναρρίχηση του στην 9η θέση της βαθμολογίας θα υποδεχτεί το Σάββατο (19/1, 17:30) το Λαύριο Aegean Cargo με το οποίο ισοβαθμεί στη βαθμολογία.

Η ομάδα της λαυρεωτικής από την πλευρά της θα επιδιώξει να δώσει τέλος στο σερί των έξι εκτός έδρας ηττών της.

Με τη νίκη του στην πρεμιέρα της φετινής Betshop Basket League μέσα στο Λαύριο με 73-70 (Μιλόσεβιτς και Λαμπ 17 – Τζόουνς 15, Βεργίνης 12), ο Άρης διεύρυνε το προβάδισμα του στην ιστορία αυτών των αγώνων αφού μετράει πλέον έξι νίκες σε επτά παιχνίδια. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έκανε το 3/3 ως γηπεδούχους και με διψήφιες διαφορές και στα τρία παιχνίδια…

*Την περίοδο 2015-16, επικράτησε με 82-68 (Ουάιτ 17, Πελεκάνος 10 – Γιαννακόπουλος 11, Μπολντς 10).

*Την περίοδο 2016-17, νίκησε με 98-77 (Καββαδάς 20 (9/9δ.), Κάμινγκς και Ζάρας 17 – Μπολντς 14, Γκρέι 14).

*Την περίοδο 2017-18, πήρε το ματς με 80-69 (Τσαϊρέλης 18, Μούρτος 15, Αθηναίου 12π, 12ασ. – Λαμπ 16, Τζόνσον 14).

ΑΡΗΣ

*Τέσσερα αμυντικά ριμπάουντ χωρίζουν τον Μάικλ Κάιζερ από τα 100 στην κατηγορία.

*Ο Γκάρι ΜακΓκί ήταν στον πρώτο γύρο του Πρωταθλήματος, ο κορυφαίος του Άρη σε εύστοχα δίποντα (36), αμυντικά, επιθετικά και συνολικά ριμπάουντ (55, 39 και 94 αντίστοιχα), κοψίματα (11) και ranking (138).

*Ο Άρης σημείωσε τρεις από τις τέσσερις νίκες του μακριά από το Nick Galis Hall και αυτό εξηγείται από το γεγονός ότι ως φιλοξενούμενος είναι καλύτερος στις περισσότερες στατιστικές κατηγορίες. Σκοράρει περισσότερο (+3,1 πόντοι), με καλύτερα -έστω και οριακά- ποσοστά σε όλες τις κατηγορίες των σουτ, έχει περισσότερα ριμπάουντ, λιγότερα λάθη και τελικά καλύτερο ranking με 67,7 βαθμούς έναντι των 60,8 που έχει στο Παλέ.

ΛΑΥΡΙΟ AEGEAN CARGO

*Με τέσσερις πόντους ο Δημήτρης Κακλαμανάκης θα γίνει ο 5ος παίκτης στην ιστορία του Λαυρίου Aegean Cargo, που θα φτάσει τους 400 στην Betshop Basket League.

*Οχτώ παίκτες του Λαυρίου Aegean Cargo εκτέλεσαν στη διάρκεια του πρώτου γύρου από τη γραμμή του φάουλ, με ποσοστό μεγαλύτερο του 70%. Από αυτούς που είχαν διψήφιο αριθμό προσπαθειών, το υψηλότερο ποσοστό έχει ο Τζαμάλ Νίξον μετρώντας 15/17 (88,2%).

*Το Λαύριο Aegean Cargo είχε χαμηλό αριθμό λαθών στις τρεις προηγούμενες αγωνιστικές (8-11) ενώ έφτασε τις 19 ασίστ στα δύο τελευταία παιχνίδια του με την Κύμη και τον Ήφαιστο.