Τενερίφη – Ρεάλ Μαδρίτης 59-77

Με πολύ καλή παρουσία στα τρία τελευταία δεκάλεπτα, η Ρεάλ επικράτησε εύκολα της Τενερίφης με 77-59 και εξασφάλισε την παρουσία της στον τελικό του Κυπέλλου.

Εγινε γνωστή η μία φιναλίστ του τελικού του Κυπέλλου Ισπανίας. Αυτή είναι η Ρεάλ, που με επιβλητική εμφάνιση νίκησε με 77-59 την Τενερίφη. Η ομάδα που θα πλαισιώσει τη βασίλισσα στο τελευταίο ματς της διοργάνωσης την Κυριακή (18/2, 19:30) θα προκύψει από τον νικητή Γκραν Κανάρια – Μπαρτσελόνα που ξεκινάει στις 22:30.

Οσον αφορά το ματς, ο Λούκα Ντόντσιτς με 17 πόντους, ενώ καταλυτική συμμετοχή είχαν και οι Ρούντι Φερνάντεθ (13π.), Τόμπκινς (13π.) και Κάρολ (14π.). Από την ομάδα του Φώτη Κατσικάρη ξεχώρισε οι Βάσκεθ και Τόμπεϊ με 16 και 14 πόντους αντίστοιχα. Στα ρηχά ο Κώστας Βασιλειάδης που έμεινε άποντος σε 21 λεπτά συμμετοχής.

Η Τενερίφη έκανε εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο, ωστόσο η συνέχεια ανήκε στη Ρεάλ. Ειδικά στην τελευταία περίοδο η ομάδα του Πάμπλο Λάσο έτρεξε επιμέρους 10-21, για να φτάσει με πανηγυρικό τρόπο στην πρόκριση με 18 πόντους διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 19-11, 38-37, 49-56, 59-77