Τουρκία – Ισπανία 69-72 : «Πρωτιά» για τους Φούριας Ρόχας μετά από ματς «θρίλερ»

Μετά από ένα ματς θρίλερ η Ισπανία επικράτησε της Τουρκίας με 72-69 και κατέλαβε την πρώτη θέση στον πρώτο όμιλο

Η Ισπανία κατέλαβε και μαθηματικά την πρώτη θέση στον πρώτο όμιλο του Eurobasket αφού επικράτησε με 72-69 σε ματς «θρίλερ» της Τουρκίας που αγωνίστηκε με ουσιαστικά 5 παίκτες που αγωνίστηκαν πάνω από 31 λεπτά.

Το ματς ξεκίνησε με μέτριο και ειδικά η Ισπανία αφού μόνο τα αδέλφια Ερνάνγκομεθ σκόραραν μέχρι το 8′ με το σκορ στο 14-11 . Η περίοδος έκλεισε με τους Τούρκους μπροστά με βραχεία κεφαλή (18-17) με τον Οσμάν να έχει ήδη 10 πόντους.

Στη δεύτερη περίοδο οι Σάιθ, Μπριθουέλα και Χουάντσο Ερνανγκόμεθ ξεκόλλησαν το παιχνίδι από τις διαδοχικές ισοπαλίες όμως ο Μαχμούτογλου το επανέφερε στο Χ με τρίποντο (34-34) αλλά διαδοχικά λάθη της ομάδας του έφεραν το ημίχρονο στο 34-38.

Η τρίτη περίοδος είχε πρωταγωνιστές τους Κορκμάζ και Σκαριόλο. Ο πρώτος με διαδοχικά εύστοχα σουτ έφερε την Τουρκία μπροστά με 45-43 και ο Ισπανός τεχνικός έπρεπε να βρει κάτι για να τον ανακόψει. Το βρήκε με τις αγαπημένες του ζώνες και έτσι με ένα 13-5 υπέρ των Ισπανών η περίοδος έκλεισε με 50-56.

Όμως οι Τούρκοι βρήκαν τα λάθη και στην αρχή της τελευταίας περιόδου προηγήθηκαν με 59-56 αλλά ένα 9-0 των Ισπανών έφερε το ματς στο 59-64. Εκεί με σύμμαχο την κούραση των Τούρκων, οι οποίοι μείωσαν στον πόντο 68-69 και έκαναν αβίαστο λάθος αφού ο Λάρκιν έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του πήραν μεγάλη νίκη με 69-72 λόγω της ψυχραιμίας του στις ελεύθερες βολές και προκρίθηκαν ως πρώτοι.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 34-38, 50-56, 69-72