Κροατία – Ουκρανία 90-85: Στη τρίτη θέση οι Κροάτες

Η Κροατία νίκησε με 90-85 την Ουκρανία και τερμάτισε στη τρίτη θέση του τρίτου ομίλου που συμμετέχει και η εθνική μας ομάδα

Με νίκη έκλεισε τη φάση των ομίλων του Eurobasket η Κροατία αφού επικράτησε με 90-85 επί της Ουκρανίας και κατέλαβε τη τρίτη θέση ενώ οι Ουκρανοί θα είναι οριστικά δεύτεροι διότι ο Μάριο Χεζόνια και η παρέα του δεν κέρδισαν με διαφορά +7 ή και παραπάνω.

Στην αρχή το ματς ήταν ντέρμπι με τους Ουκρανούς να μην δίνουν δικαιώματα στην Κροατία ώστε να ξεφύγει στο σκορ και το τέλος της περιόδου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 21-21.

Στη δεύτερη περίοδο η Κροατία ξύπνησε μόλις οι παίκτες του Νταμίρ Μουλαομέροβιτς βρήκαν ρυθμό από τα 6μ75, και με ένα 20-8 η διαφορά άνοιξε στο +12 με (41-29). Η Ουκρανία όμως μέσα σε 3 λεπτά επέστρεψε και με ένα 13-4 έκλεισε το ημίχρονο στο 42-45.

Στην επανάληψη με πρώτο βιολί τον Χερούν οι Ουκρανοί προσπέρασαν σε 65-67 αλλά οι πολλές λύσεις στους ψηλούς έφερε το τέλος της περιόδου στο «Χ» με σκορ 67-67.

Η τελευταία περίοδος ήταν θρίλερ με τους Κροάτες αρχικά να φτάνουν στο επιθυμητό +7 (86-79) όμως με τραγικά λάθη αφού οι Βαλκάνιοι με τον Μπογκντάνοβιτς να χάνει μια βολή στο +7, για να μην πάει +8, και τους Ουκρανούς να βάζει καλάθι άλλαξε τις ισοβαθμίες στο τελικό 90-85.

Τα Δεκάλεπτα: 21-21, 45-42, 67-67, 90-85