Χίμκι – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 79-73

Με σούπερ δίδυμο τους Σβεντ και Γκιλ που σημείωσαν 27 και 22 πόντους αντίστοιχα, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα επικράτησε της ΤΣΣΚΑ με 79-73 και μείωσε στη σειρά των πλέι οφ σε 2-1.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αλεξέι Σβέντ που σημείωσε 27 πόντους, αλλά και ένα μεγάλο καλάθι 25 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, η Χίμκι επικράτησε στην έδρα της της ΤΣΣΚΑ Μόσχας (79-73)! Ετσι η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα μείωσε στη σειρά των προημιτελικών σε 2-1, παρέμεινε «ζωντανή» για την πρόκριση και πηγαίνει την Παρασκευή (27/4, 20:00) στο τέταρτο ματς για να ισοφαρίσει!

Πλην του Σβεντ, σπουδαίος ήταν και ο Αντονι Γκιλ με 22 πόντους και «γεμάτη» στατιστική γενικότερα. Το πιο σημαντικό όμως για την ομάδα του Ελληνα τεχνικού, ήταν οτι έπαιξε άμυνα. Οι γηπεδούχοι κράτησαν μια ομάδα που σκοράρει πάνω από 85 πόντους ανά ματς, στους 73, υποχρεώνοντας την σε μεγάλη αστοχία (24/63 στου εντός παιδιάς).

Από την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, ο Κόρι Χίγκινς είχε 26 πόντους, ενώ ξεχώρισε και ο Οθέλο Χάντερ με 16 και 12 ριμπάουντ, αλλά δεν ήταν αρκετοί.

Οσον αφορά την εξέλιξη του ματς, η Χίμκι είχε διαρκώς ένα προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο (27-17), χωρίς όμως να αισθάνεται ασφαλής. Οι φιλοξενούμενοι, με ηγέτη τον Χίγκινς προσπέρασαν στην τρίτη περίοδο με 48-52, όμως εκεί μίλησε η άμυνα των γηπεδούχων.

Ο Γκιλ έδωσε σπουδαίες επιθετικές λύσεις στη Χίμκι στα κρίσιμα τελευταία λεπτά, ενώ το μεγάλο καλάθι έβαλε ο Σβεντ, στα 25», χάρη στο οποίο διαμόρφωσε το σκορ στο 76-70. Μία βολή του Τζένκινς έκανε το 77-73 στα 18», ενώ το άστοχο τρίποντο του Σέρχι Ροντρίγκεθ έβαλε τέλος στα όνειρα της «ομάδας του στρατού» για ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 44-42, 60-57, 79-73