Τα «ξέρατε ότι» της 9ης αγωνιστικής της Super League

Ολα τα στατιστικά στοιχεία των αγώνων του Σαββατοκύριακου και όσα πρέπει να ξέρετε για να κάνετε τους... έξυπνους στην παρέα σας

Είστε λάτρεις των στατιστικών του ποδοσφαίρου; Θέλετε να κάνετε τους… έξυπνους και τους γνώστες στην παρέα σας; Θέλετε απλώς να ενημερωθείτε και να εμπλουτίσετε τις γνώσεις σας; «To10.gr» σας δίνει την ευκαιρία να κάνετε όλα τα παραπάνω, παραθέτοντας κάθε λογής στατιστικό στοιχείο, με τη συνδρομή του Soccerbase.gr, της κορυφαίας βάσης δεδομένων και στατιστικών του ελληνικού ποδοσφαίρου.

Εσείς, λοιπόν, ξέρατε ότι…

• Το γκολ του Ευριπίδη Γιάκου ήταν το 300ο που δέχεται η Κέρκυρα στην ιστορία της στην Σούπερ Λιγκ. Σε 223 αγώνες έχει πετύχει 198.

• Η ΑΕΚ δεν έχει σκοράρει ακόμα εκτός από την αρχή της σεζόν σε 5 αγώνες στο α’ ημίχρονο. Γκολ δεν έχουν άλλες τρεις ομάδες, αλλά με 4 αγώνες.

• Η ΑΕΚ πέτυχε την 70η νίκη της επί του Πανιωνίου στην Α’ Εθνική. Από το 1998 είχε να νικήσει διαδοχικά παιχνίδια εκτός έδρας τον Πανιώνιο.

• Από τα επτά γκολ που έχει βάλει ο Σέρχιο Αραούχο στη Σούπερ Λιγκ, τα τρία είναι στη Νέα Σμύρνη!

• Νέα ρεκόρ στην ιστορία του στη Σούπερ Λιγκ έκανε ο Ατρόμητος, με 7 αγώνες χωρίς να έχει δεχτεί γκολ και 4 αγώνες εκτός έδρας κρατώντας το 0.

• Ο Ατρόμητος έφτασε τις 5 σερί νίκες και τις 3 σερί εκτός έδρας, ισοφαρίζοντας τα ανάλογα ρεκόρ του στην Σούπερ Λιγκ.

• Ο Ατρόμητος έμεινε αήττητος για 10ο παιχνίδι στη Σούπερ Λιγκ. Το ρεκόρ του είναι 13 αγώνες (Νοέμβριος 2013 – Φεβρουάριος 2014)

• Οκτώβρη δεν χάνει! Ο Ατρόμητος έχει νικήσει τρεις φορές στην Ξάνθη, 7 Οκτωβρίου 2007, 26 Οκτωβρίου 2013 και 29 Οκτωβρίου 2017!

• Ο Μπάμπης Τεννές και ο Γιώργος Παράσχος, αντίπαλοι την Κυριακή, έχουν μαζί 842 αγώνες σε πάγκους Α Εθνικής (323 και 519 αντίστοιχα).

• Ο Αμρ Ουάρντα έχει πετύχει τέσσερα γκολ στα τρία παιχνίδια που έχει βρεθεί αντίπαλος της Ξάνθης. Τρία τον Παναιτωλικό και ένα με Ατρόμητο. Σε καμία άλλη ομάδα της Σούπερ Λιγκ δεν έχει βάλει πάνω από ένα γκολ!

• Μετά από 20 συνεχείς παρουσίες στην ενδεκάδα του Ατρομήτου, ο Χαβιέ Ούμπιδες έμεινε στον πάγκο για πρώτη φορά από τις 29 Ιανουαρίου.

• Συγκυρία! Ο Θόδωρος Βασιλακάκης συμπλήρωσε 200 συμμετοχές στην Σούπερ Λιγκ εναντίον της ομάδας, με την οποία έκανε τις 185 από αυτές!

• Και οι δύο νίκες του Ατρομήτου στην Ξάνθη (2007 και 2013) έχουν επιτευχθεί μήνα Οκτώβρη. Οκτώβρη έγινε και το περσινό, που ήταν όμως ισόπαλο.

• Σε σχέση με το ντέρμπι του περασμένου Μαρτίου, σήμερα ο Παναθηναϊκός είχε στην 11άδα του 6 παίκτες ίδιους, ενώ ο Ολυμπιακός μόνο τον Ρομαό.

• Τελευταία φορά που ο Ολυμπιακός είχε τρεις ήττες στο πρωτάθλημα πριν μπει ο Νοέμβρης ήταν το 1985 (έχανε από τον Εθνικό 12 Οκτωβρίου).

• Για πρώτη φορά ο Ολυμπιακός κάνει τρεις ήττες στα πρώτα εννέα παιχνίδια πρωταθλήματος, από το 1994. Τότε μάλιστα είχε 4 ήττες στα πρώτα 9!

• Μετά από 40 χρόνια ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Ολυμπιακό δύο φορές στο πρωτάθλημα μέσα στο ίδιο ημερολογιακό έτος (10.04.1977 και 09.10.1977)

• Ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Ολυμπιακό σε δύο διαδοχικά παιχνίδια εντός έδρας, για πρώτη φορά από το 1978 (10.04.1977 2-0 και 12.02.1978 1-0)

• Ο Πέδρο Κόντε μπήκε στους 10 κορυφαίους σκόρερ του ΠΑΣ στην Α’ Εθνική. Μοιράζεται αυτή τη θέση με τον Θαλή Τσιριμώκο με 16 γκολ.

• Από τον Απρίλιο του 2013 είχε να κάνει ο ΠΑΣ Γιάννινα τρεις διαδοχικές νίκες στην έδρα του (ΑΕΚ, Κέρκυρα και Αστέρα Τρίπολης τότε)

• Μετά από εννέα αγώνες ο Λεβαδειακός ηττήθηκε σε αγώνα πρωταθλήματος. Οι εννέα αγώνες χωρίς ήττα είναι ρεκόρ της ομάδας στην Α’ Εθνική.

• Η Λάρισα έχει πετύχει ένα γκολ στα πρώτα 70 λεπτά και έξι μετά το 70ο! Στα ίδια διαστήματα έχει δεχτεί 10 και έξι αντίστοιχα.

• Όταν παίζει ο Εμάνουελ Περόνε, η Λάρισα πετυχαίνει ένα γκολ κάθε 38 λεπτά, όταν δεν παίζει, πετυχαίνει ένα γκολ κάθε 584 λεπτά! Ή αλλιώς Λάρισα χωρίς Περόνε 1 γκολ σε 584 λεπτά. Λάρισα με Περόνε 6 γκολ σε 226 λεπτά!

• Το γκολ του Αντώνη Καπνίδη ήταν το 100ό εντός έδρας του Άρη στην ιστορία του στην Β’ Εθνική. Χρειάστηκε 50 αγώνες για να τα φτάσει.

• Ο Βαγγέλης Πλατέλλας έφτασε τα 30 γκολ στην καριέρα του σε Α’, Β’ και Γ’ Εθνική.

• Ο Γιώργος Βαλεριάνος (Αρης) έφτασε τους 100 αγώνες σε Α, Β και Γ Εθνική.