Στο Μουντιάλ της Ρωσίας η Σενεγάλη (vid)

Η Σενεγάλη επικράτησε 2-0 εκτός έδρας της Νοτίου Αφρικής και εξασφάλισε έτσι την πρόκρισή της στο Μουντιάλ του 2018

Η Σενεγάλη επικράτησε 2-0 εκτός έδρας της Νοτίου Αφρικής και εξασφάλισε έτσι την πρόκρισή της στο Μουντιάλ του 2018, μόλις για δεύτερη φορά στην Ιστορία της κι ύστερα από 16 χρόνια!

Τα «Λιοντάρια» έγιναν η 24η εθνική ομάδα που εξασφάλισε το εισιτήριό της για την Ρωσία βάζοντας φρένο στα όνειρα της Ν. Αφρικής. Στο 12ο λεπτό άνοιξαν το σκορ με όμορφη συνεργασία των Μανέ και Σακό. Οι γηπεδούχοι αναζήτησαν το γκολ της ισοφάρισης αλλά ήταν άτυχοι στο τελείωμα των φάσεων. Μάλιστα πριν την συμπλήρωση του ημιχρόνου, οι Σενεγαλέζοι πέτυχαν και δεύτερο τέρμα με αυτογκόλ του Μκίζε.

Το όνειρο των «Bafana Bafana» τελείωσε εδώ, την ώρα που η Σενεγάλη ετοιμάζεται για το μεγάλο ταξίδι στη Ρωσία.