«Ξέσπασε» η Μπάγερν, άνετο διπλό η Ντόρτμουντ (vids)

Η Μπάγερν Μονάχου επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα στην Bundesliga, «διαλύοντας» με 6-1 την Βέρντερ Βρέμης. Άνετο απόγευμα και για την Ντόρτμουντ που πέρασε με «τεσσάρα» από την έδρα της Μάιντζ.

Δύο συνεχόμενες ήττες για την πρωταθλήτρια Γερμανίας στην Bundesliga, Μπάγερν Μονάχου ήταν πολλές.

Η ομάδα του Χάνσι Φλικ αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από την Βέρντερ Βρέμης, ήταν καταιγιστική στη συνέχεια και με το επιβλητικό 6-1, μείωσε την απόσταση από την κορυφή στους 4 βαθμούς (με ματς παραπάνω).

«Καταιγίδα» ήταν όμως και η Μπορόυσια Ντόρτμουντ, που σημείωσε την τρίτη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα, επικρατώντας με το επιβλητικό 4-0 εκτός έδρας της Μάιντζ.

Μπάγερν Μονάχου- Βέρντερ Βρέμης 6-1

Στην «Allianz Arena» του Μονάχου, η Μπάγερν με χατ-τρικ του Κουτίνιο και δύο γκολ του Λεβαντόφσκι δεν άφησε περιθώρια στην Βέρντερ Βρέμης, ακόμα και αν έμεινε πίσω στο σκορ από τους φιλοξενούμενους.

Η ομάδα της Βρέμης άνοιξε το σκορ στο 24ο λεπτό με τον Ράσιτσα και έβαλε δύσκολα στους γηπεδούχους μέχρι και το 45ο λεπτό. Σε εκείνο το σημείο οι Βαυαροί ισοφάρισαν με τον Κουτίνιο, ενώ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, έκαναν την ανατροπή με τον Λεβαντόφσκι (επέστρεψε στα γκολ έπειτα από 3 ματς χωρίς να βρει στόχο στηνBundesliga).

Το δεύτερο μέρος ήταν μια ποδοσφαιρική παράσταση από τη μεριά της Μπάγερν, που με άλλα τέσσερα γκολ έφτασε στο 6-1.

Κουτίνιο στο 63′ και στο 78′, Λεβαντόφσκι στο 72′ και Μίλερ στο 75′, ολοκλήρωσαν τον θρίαμβο των γηπεδούχων, φτάνοντας στο -4 από την πρωτοπόρο Γκλάντνμπαχ.

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ: Νόιερ, Κίμιχ, Μπόατενγκ (45′ Πέρισιτς), Αλάμπα, Παβάρ, Γκνάμπρι, Ντέιβις, Τιάγκο, Κοουτίνιο (82′ Σινγκ), Γκορέτσκα (70′ Μίλερ), Λεβαντόφσκι

ΒΕΡΝΤΕΡ ΒΡΕΜΗΣ: Παβλένκα, Αουγκούστινσον, Γκεμπρε-Σιλασιέ (45+2′ Φριντλ), Λανγκ, Βελίκοβιτς, Μαξ Έγκεσταϊν, Γκρος, Κλάασεν, Σαχίν, Ράσιτσα, Οζάκο (67′ Μπιτενκούρτ)

Μάιντζ- Ντόρτμουντ 0-4

Τρίτη συνεχόμενη νίκη πέτυχε η Ντόρτμουντ στο πρωτάθλημα, που μετά την πρόκριση στους «16» του Champions League, επικράτησε 4-0 εκτός έδρας της Μάιντζ.

Ρόις (32’), Σάντσο (66’), Αζάρ (69’) και Σούλτς (84’) ήταν οι σκόρερ της ομάδας του Φαβρ, που έχοντας παιχνίδι περισσότερο μείωσαν την απόστασή της από την δεύτερη Λειψία στον πόντο, ενώ έφτασε στο -2 από την κορυφή.

Μάιντζ (Μπάιερλορτσερ): Ζέντνερ, Οζτουνάλι, Σεντ Ζουστ, Φερνάντεζ, Νιακατέ, Καρικόλ, Μπακού, Κουντέ (86′ Μπροζίνσκι), Μποέτιους (76′ Μαξίμ), Ζάλαι (81’Ματέτα), Κουάισον

Ντόρτμουντ (Φαβρ): Μπούρκι, Ζαγκαντού, Χούμελς, Ακάντζι, Σουλτς, Μπραντ (81′ Νταούντ), Χακίμι, Σάντσο (85′ Αλκάθερ), Ρόις (73΄Γκέτσε)