Πάρτι… πρόκρισης η Λεβερκούζεν, με πρωταγωνιστή τον Ποντένσε η Γουλβς (vids)

Η Λεβερκούζεν έκανε πάρτι πρόκρισης στο «Ντραγκάο», επιβλήθηκε 3-1 της Πόρτο και συνεχίζει στους «16». Προκρίθηκε η Γουλβς παρά την ήττα (3-2), με πρωταγωνιστή τον Ντάνιελ Ποντένσε που έδωσε 2 ασίστ.

Η Λεβερκούζεν έκανε πάρτι πρόκρισης στο «Ντραγκάο», επιβλήθηκε 3-1 της Πόρτο και συνεχίζει στους «16». Προκρίθηκε η Γουλβς παρά την ήττα, με πρωταγωνιστή τον Ντάνιελ Ποντένσε που έδωσε 2 ασίστ.

Η Λεβερκούζεν του Πέτερ Μπος μετέτρεψε σε «θρίαμβο» την ρεβάνς με την Πόρτο και το «ισχνό» προβάδισμα που είχε από το πρώτο ματς (2-1). Οι «ασπιρίνες» νίκησαν 3-1 μέσα στο «Ντραγκάο» την ομάδα του Σέρτζιο Κονσεϊνσάο και προκρίθηκαν στους «16» του Europa League.

Οι Γερμανοί άνοιξαν το σκορ στο  10ο λεπτό με τον Αλάριο, για να τελειώσουν την όποια ελπίδα των «Δράκων» με άλλα δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο σε διάστημα οκτώ λεπτών (Ντεμιρμπάι 50′, Χάβερτς 58′). Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στο τελικό 1-3 με τον Μαρεγκά. Αποβλήθηκε στο 85′ ο Σοάρες.

Η Γουλβς με τον Ντάνιελ Ποντένσε για πρώτη φορά βασικό, ηττήθηκε 3-2 από την Εσπανιόλ, αλλά έκανε τη δουλειά, έχοντας επικρατήσει 4-0 στο πρώτο ματς. Οι Καταλανοί προηγήθηκαν με τον Καγιέρι στο 16′ για να ισοφαρίσει για τους «λύκους» ο Ανταμά Τραορέ στο 22′, από προσπάθεια του Ποντένσε.

Η Εσπανιόλ προηγήθηκε και πάλι με τον Καγιέρι στο 57′, για να ισοφαρίσει εκ νέου ο Ντόχερτι στο 79′. Το γκολ της νίκης για τους γηπεδούχους πέτυχε στις καθυστερήσεις και πάλι ο Καγιέρι, φτάνοντας στο χατ-τρικ.

Η Βασιλεία επιβλήθηκε 1-0 του ΑΠΟΕΛ και προκρίθηκε με δύο νίκες στους «16», ενώ Γάνδη και Ρόμα έμειναν στο 1-1, με τους «τζιαλορόσι» να περνούν στην επόμενη φάση.

Το παιχνίδι της Μπασακσεχίρ με την Σπόρτινγκ Λισαβόνας πήγε στην παράταση, μετά το 3-1 της κανονικής διάρκειας.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των ματς των 20:00

Εσπανιόλ – Γουλβς 3-2 (0-4)

(16’, 57’ πεν., 91’ Καλέρι / 22’ Τραορέ, 79’ Ντόχερτι)

Βασιλεία – ΑΠΟΕΛ 1-0 (3-0)