Κύπελλο Ιταλίας : Ο Λουκάκου έδωσε την πρόκριση στην Ίντερ στο 119′ (2-1, 1-1 κ.α)

Με γκολ του Λουκάκου στο 119' της παράτασης η Ίντερ πήρε την πρόκριση για τους «8» του Κυπέλλου Ιταλίας κόντρα στην Ίντερ.

Μια κεφαλιά του Ρομέλου Λουκάκου στο 119′ της παράτασης ήταν αρκετή για να… σκοτώσει τη Φιορεντίνα και να στείλει την Ίντερ στους «8» του Κυπέλλου Ιταλίας, σημειώνοντας το τελικό 2-1.

Έτσι οι «νερατζούρι» θα βρουν στο διάβα τους την μισητή αντίπαλο και συμπολίτισσα Μίλαν στην επόμενη φάση, σε ακόμα ένα κλασικό «Derby della Madonnina».

Το σκορ άνοιξε ο Αρτούρο Βιδάλ για την Ίντερ στο 40′ με τον Χιλιανό να ευστοχεί από την άσπρη βούλα, για να έρθει η ισοφάριση στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 57′ με τον Κουάμε.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος της κανονικής περιόδου και έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στο έξτρα τέταρτο. Εκεί που όλα έδειχναν πως το ματς θα οδηγούνταν στα πέναλτι, ήρθε ο Λουκάκου για να σκοράρει στο 119′ και να δώσει την πρόκριση στην ομάδα του.