Χριστούγεννα στην κορυφή η Πόρτο, «εξάσφαιρη» η Μπενφίκα (vid)

Η ομάδα του Σέρτζιο Κονσεϊσάο επικράτησε δύσκολα με 2-1 της Ρίο Αβε και θα κάνει Χριστούγεννα στην κορυφή – Μεγάλη εμφάνιση και νίκη με 6-2 επί της Μπράγκα για την Μπενφίκα του Βλαχοδήμου.

Η Πόρτο τα βρήκε σκούρα απέναντι στην μαχητική Ρίο Αβε, αλλά στο τέλος μίλησε η ποιότητά της και πήρε τη νίκη με 2-1, για την 14η αγωνιστική του πορτογαλικού πρωταθλήματος. Η ομάδα του Σέρτζιο Κονσεϊσάο θα κάνει Χριστούγεννα στην κορυφή, ενώ με την αποψινή νίκη της βρίσκεται στο +4 από την δεύτερη Μπενφίκα και στο +5 από την τρίτη Σπόρτινγκ Λισαβόνας, η οποία ωστόσο έχει ένα ματς λιγότερο. Τα Λιοντάρια δοκιμάζονται απόψε στις 22:00 στην έδρα της φορμαρισμένης Γκιμαράες.

Στα του παιχνιδιού, η Ρίο Αβε αιφνιδίασε την Πόρτο και άνοιξε το σκορ μόλις στο 12ο λεπτό με τον Βινίσιους. Παρά την αρχική ψυχρολουσία, οι Δράκοι αντέδρασαν άμεσα και στο 16’ ισοφάρισαν σε 1-1 με τον Μπραχίμι, ενώ δέκα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έκαναν την ολική ανατροπή με τον Μαρενγκά. Το 2-1 παρέμεινε μέχρι το τελικό σφύριγμα του διαιτητή, με την Πόρτο να πανηγυρίζει ένα ακόμα τρίποντο στο φετινό πρωτάθλημα. Αυτή ήταν η 15η συνεχόμενη νίκη της Πόρτο σε όλες τις διοργανώσεις, με την ομάδα του Κονσεϊσάο να «πετάει» και να οδεύει ολοταχώς για την κατάκτηση του τίτλου.

«Εξάσφαιρη» η Μπενφίκα

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε η Μπενφίκα του Οδυσσέα Βλαχοδήμου το υποτιθέμενο ντέρμπι με την Μπράγκα, με τους Αετούς της Λισαβόνας να κάνουν σμπαράλια την αντίπαλη άμυνα και να πετυχαίνουν 6 γκολ.

Οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 6-2 και παρέμειναν στο -4 από την πρωτοπόρο Πόρτο. Τον χορό τον γκολ άνοιξε ο Πίτσι στο 19’ με τον Ζαρντέλ στο 39’ να κάνει το 2-0, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος η Μπενφίκα ήταν καταιγιστική. Στο 38’ ο Αλεξ Γκριμάλντο έκανε το 3-0, με τον Ντιέγκο Σόουζα να μειώνει σε 3-1. Ο Ζόνας στο 54’ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-1, με τον Τσέρβι εννιά λεπτά αργότερα να πετυχαίνει νέο γκολ για το 5-1. Το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Αντρε Αλμέιντα στο 67’ (6-1), με τον Ζοάο Νοβάις να διαμορφώνει το τελικό 6-2.