Μπράιτον – Ντέρμπι 2-1

Η ομάδα του Κρις Χιούτον επικράτησε εύκολα εντός έδρας της Ντέρμπι Κάουντι με 2-1 και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Αγγλίας.

Στην Premier League ζορίζεται, στο Κύπελλο… πετάει. Η Μπράιτον, πιο εύκολα από ότι φανερώνει το τελικό σκορ, επικράτησε με 2-1 της Ντέρμπι Κάουντι και προκρίθηκε στους «8» του FA Cup.

Η ομάδα του Κρις Χιούτον μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων από το πρώτο ημίχρονο, χάρη στα γκολ των Νοκέρτ στο 33′ και Λοκάντια στο 45′.

Στο δεύτερο μέρος, οι «γλάροι» έριξαν την απόδοση τους και παρότι οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο σκορ στο 81ο λεπτό με τον Άσλεϊ Κόουλ, το 2-1 παρέμεινε μέχρι τέλους, με την Μπράιτον να πανηγυρίζει την πρόκριση στα προημιτελικά του αρχαιότερου ποδοσφαιρικού θεσμού.