Σπάρτη – Τρίκαλα 1-0

Η ομάδα της Πελοποννήσου νίκησε με 1-0 τα Τρίκαλα, πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα και πλέον βρίσκεται αγκαλιά με την παραμονή στη Football League.

Με το ένστικτο της επιβίωσης να χτυπάει δυνατά, η Σπάρτη επικράτησε με 1-0 των Τρικάλων, για την 28η αγωνιστική της Football League και έκανε ένα ακόμα βήμα για την παραμονή της στην κατηγορία.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε με κεφαλιά ο Οικονομόπουλος στο 13ο λεπτό, μετά την εκτέλεση φάουλ του Παναγιώτου. Στο 37’ οι γηπεδούχοι έφτασαν μια ανάσα από το 2-0, αλλά το σουτ Παναγιώτου από πλεονεκτική θέση κατέληξε άουτ. Στο δεύτερο ημίχρονο η Σπάρτη υπερασπίστηκε το υπέρ της σκορ και έφτασε σε μια πολύ μεγάλη νίκη.

Με αυτό το τρίποντο η ομάδα της Πελοποννήσου έφτασε τους 38 βαθμούς και πλέον βρίσκεται στο +3 από την επικίνδυνη ζώνη και τον 13ο Αιγινιακό.

Παναχαϊκή – ΑΕ Καραϊσκάκης 2-0

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν ιδανικά την αναμέτρηση και μόλις στο 2ο λεπτό προηγήθηκαν με τον Κυνηγόπουλο. Ο επιθετικός της αχαϊκής ομάδας σούταρε δυνατά από το ύψος της μεγάλης περιοχής και έστειλε την μπάλα συστημένη στα δίχτυα του Μέλκα. Το γρήγορο γκολ έδωσε φτερά στα πόδια των παικτών της Παναχαϊκής, η οποία έφτασε στο 2-0, πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο εικοσάλεπτο στην αναμέτρηση. Στο 17’ ο Μωραΐτης βρήκε με πολύ ωραία μπαλιά τον Μασούρα και αυτός με σουτ στη γωνία έκανε το 2-0. Με αυτή τη νίκη η Παναχαϊκή έφτασε τους 57 πόντους και «αγκάλιασε» την τρίτη θέση, με τον τέταρτο Κισσαμικό να βρίσκεται 6 βαθμούς πίσω (51π.).

Δόξα Δράμας – Απόλλων Πόντου 3-1

Στη Δράμα η τοπική Δόξα νίκησε με 3-1 τον Απόλλωνα Πόντου. Το σκορ άνοιξε στο 10ο λεπτό ο Βαγγέλης Γκότοβος με κεφαλιά, μετά την εκτέλεση κόρνερ του Γεωργιάδη. Στο 28’ ο Απόλλωνας απάντησε με τον Χασομέρη να φέρνει το ματς στα ίσια (1-1), με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή του Μένκα.  Οι γηπεδούχοι πίεσαν στο δεύτερο μέρος, ήταν καλύτεροι και στο 79’ έκαναν το 2-1 με τον Φανούρη Γουνδουλάκη. Ο έμπειρος άσος πήρε το ριμπάουντ μετά την ασταθή απόκρουση του Λόπεθ και έδωσε ξανά προβάδισμα στην ομάδα του. Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο Κουσκουνάς στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.