Κισσαμικός – Πλατανιάς 2-2

Κισσαμικός και Πλατανιάς ήρθαν ισόπαλοι με 2-2 στο κρητικό ντέρμπι της 20ης αγωνιστικής της Football League.

Δίχως νικητή έληξε το κρητικό ντέρμπι ανάμεσα σε Κισσαμικό και Πλατανιά, με τις δύο ομάδες να έρχονται ισόπαλες με 2-2 στα Χανιά.

Καλύτεροι οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο ημίχρονο, κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 9ο λεπτό της αναμέτρησης, με τον Νίλι να σκοράρει σε κενή εστία, σε μία φάση αδράνειας της άμυνας των γηπεδούχων. Ο Πλατανιάς συνέχισε να πατά καλύτερα καθ’όλη τη διάρκεια των πρώτων 45 λεπτών με το 0-1 να παραμένει μέχρι την ανάπαυλα.

Οι Χανιώτες βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης στο 63ο λεπτό, με τον Βρεττό, ενώ έξι λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης διπλασίασε τα προσωπικά του τέρματα, αλλά και της ομάδας του, ανατρέποντας το εις βάρος τους σκορ. Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο, δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και ισοφάρισαν σε 2-2 στο 75ο λεπτό, με σκόρερ τον Μιγκέλ Μπιανκόνι.

Έτσι, ο Πλατανιάς έφτασε τους 33 βαθμούς και την 5η θέση, ενώ ο Κισσαμικός παρέμεινε στην 8η θέση με 28 βαθμούς.