Football League: Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής

Ολοκληρώθηκε η πρώτη αγωνιστική της Football League με τις Νίκη Βόλου και Καβάλα να κερδίζουν εύκολα. Ο Ολυμπιακός Βόλου ισοφαρίστηκε στο τέλος του παιχνιδιού, ενώ η Βέροια έμεινε στο μηδέν.

Η πρώτη αγωνιστική της Football League 2019-2020 έδειξε πως  θα υπάρξουν μεγάλες «μάχες» στο φετινό πρωτάθλημα.

Ενώ η Καλαμάτα είχε πάρει σπουδαίο «διπλό» μέσα στο Αιγάλεω, η Καβάλα και η Νίκη Βόλου είχαν εύκολο μεσημέρι.

Η Καβάλα επικράτησε στην έδρα της  με το ευρύ 4-1 της Τριγλίας Ραφήνας. Τα γκολ πέτυχαν οι Μελισσόπουλος, Παπαδόπουλος, Ορφανίδης και Βόσαλικ.

Το γκολ της τιμής για τους φιλοξενούμενους πέτυχε ο Ευθυμιάδης.

Η Νίκη Βόλου επέδειξε κυριαρχία (2-1) απέναντι στον Θεσπρωτό. Κατάφερε να «κλειδώσει» το ματς μέχρι το 60′ με δύο γκολ του Ροχάνο.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 90+3′ με τον Ντάλα Κόστα, χωρίς να πετύχουν κάτι παραπάνω.

Η έτερη ομάδα της πρωτεύουσας της Μαγνησίας, ο Ολυμπιακός, είδε τον Κάκο  να τον ισοφαρίζει στο 84ο λεπτό που έσωσε την παρτίδα για τον Ασπρόπυργο.

Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με το αυτογκόλ του Παπαϊωάννου, ενώ ο Ολυμπιακός Βόλου έκανε την ολική ανατροπή μέσα σε δέκα αγωνιστικά λεπτά (43′-53′).

Τελικό αποτέλεσμα 2-2.

Η Βέροια φιλοξένησε τον Διαγόρα χωρίς να υπάρξει κάποιο τέρμα από τις δύο ομάδες.

Χωρίς γκολ ολοκληρώθηκε και η αναμέτρηση του Ιαλυσού με τον ΟΦ Ιεράπετρας.