Σούπερ ανατροπές στο φινάλε για Καβάλα και Ιωνικό

Με ένα απίστευτο ψαλίδι του Μαρκόπουλου η Καβάλα πήρε σπουδαία νίκη με 2-1 κόντρα στην Καλαμάτα αν και έπαιζε με δέκα παίκτες ενώ μεγάλη ανατροπή έκανε κι ο Ιωνικός κόντρα στον Διαγόρα (3-2) και έπιασε κορυφή. Νίκη για Τρίκαλα, βαριά ήττα για ΟΦ Ιεράπετρας.

Μεγάλες συγκινήσεις επιφύλασσε η όγδοη αγωνιστική της Football League όπου ήρθαν τα πάνω κάτω στην κορυφή της βαθμολογίας. Τη νίκη της ημέρας αναμφίβολα πήρε η Καβάλα που αν και έπαιξε για παραπάνω από ένα ημίχρονο με παίκτη λιγότερο, κατάφερε να γυρίσει το ματς κόντρα στην Καλαμάτα, με ένα γκολ για highlight.

Σπουδαία νίκη επίσης με ανατροπή πήρε ο Ιωνικός κόντρα στον Διαγόρα κι έπιασε κορυφή από την οποία γκρεμίστηκε ο ΟΦ Ιεράπετρας που ηττήθηκε με 3-0 από την Ένωση Ασπροπύργου.

Καβάλα – Καλαμάτα 2-1

Στην Καβάλα το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι στο 22′ με τον Αλεξόπουλο και στο 41′ οι γηπεδούχοι έμειναν και με 10 παίκτες όταν αποβλήθηκε ο Παπαστεριανός. Κι εκεί που όλοι θα πίστεψαν ότι το παιχνίδι είχε κριθεί και δύσκολα θα άλλαζε κάτι, ήρθαν τα πάνω κάτω στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Αρχικά από κόρνερ και κεφαλιά του Γαβριηλίδη ο Παπαδόπουλος με προβολή στο δεύτερο δοκάρι έκανε το 1-1 στο 80 και οκτώ λεπτά μετά ήρθε και η απόλυτη ανατροπή. Ήταν ένα γέμισμα στην περιοχή της Καλαμάτας με τον Μαρκόπουλο να κατεβάζει την μπάλα με πλάτη στο τέρμα και έναν αντίπαλο πάνω του και με απίθανο ψαλίδι έστειλε την μπάλα στο απέναντι γάμα για το 2-1 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Στην τρίτη θέση πλέον η Καβάλα (14 β.) με αυτή την τεράστια νίκη, στην ένατη (10 β.) υποχώρησε η Καλαμάτα.

Ιωνικός – Διαγόρας 3-2

Ανατροπή είχαμε και στη Νίκαια από τον Ιωνικό σε ένα επίσης εντυπωσιακό ματς κόντρα στον Διαγόρα. Η ομάδα της Ρόδου άνοιξε το σκορ στο 16′ με τον Γλυνό, σκορ που ήταν και αυτό του ημιχρόνου. Ο Ιωνικός έφτασε στην ισοφάριση στο 51′ με τον Σμυρλή αλλά οι φιλοξενούμενοι πήραν ξανά το προβάδισμα με τον Μπαρμπαρούση τρία λεπτά μετά.

Ο Ιωνικός προσπάθησε στη συνέχεια να πιέσει και κατάφερε να φτάσει σε μια σπουδαία νίκη μέσα σε τρία λεπτά στο φινάλε. Αρχικά, στο 88′ ο Βλαχομήτρος έκανε το 2-2 και στο 90′ ήρθε η απόλυτη ανατροπή με τον Κρητικό. Έτσι ο Ιωνικός έπιασε κορυφή με 16 βαθμούς όπου πλέον συγκατοικεί με τα Τρίκαλα.

Τα Τρίκαλα επικράτησαν με 2-1 του Αιγάλεω χάρη σε γκολ των Λότα (2′ πεν) και Σταματή (57′) για να μειώσει στο 88′ ο Μάρτινς.

Από την κορυφή γκρεμίστηκε ο ΟΦ Ιεράπετρας που ηττήθηκε με 3-0 από την Ένωση Ασπροπύργου ενώ στα υπόλοιπα ματς Βέροια και Θεσπρωτός έμειναν στο 1-1 ενώ η Τριγλία νίκησε με 2-1 στην έδρα του Ιάλυσου.