Πολωνία – Χιλή 2-2

Η Πολωνία έμεινε στο 2-2 με την Χιλή σε φιλικό προετοιμασίας ενόψει του Μουντιάλ, με το κέντρου Καμίλ Γκλικ να φαίνεται στα μετόπισθεν της ομάδας του Άνταμ Ναβάλκα.

Η Πολωνία υποδέχθηκε την Χιλή στο Πόζναν σε ένα από τα τελευταία «προ Μουντιάλ» φιλικά προετοιμασίας. Η εικόνα των Πολωνών άφησε με γλυκόπικρη γεύση όλους τους φίλους της ομάδας. Και αυτό γιατί είδαν μια ομάδα δουλεμένη στην επίθεση και με τρόπους να σκοράρει, αλλά και ευάλωτη στην άμυνα, δείχνοντας πως η ομάδα δεν έχει βρει ακόμα τρόπο να ξεπεράσει την απώλεια του ηγέτη της άμυνας, Καμίλ Γκλικ.

Οι Πολωνοί στο πρώτο ημίχρονο προηγήθηκαν με δύο γρήγορα γκολ των Λεβαντόφσκι (30’) και Ζιελίνσκι (34’), για να μειώσει στο 2-1 του πρώτου ημιχρόνου ο Βαλντές στο 38’. Στο 56’ ο Αλμπορνός έκανε το 2-2 για τους Λατινοαμερικάνους, που έμελλε να είναι το τελικό σκορ μια και ο Μίλικ στο 75’ αστόχησε από πλεονεκτική θέση.