Μπράιτον – Τότεναμ 1-2

Η Τότεναμ μετά από δύο ήττες επέστρεψε στις νίκες με το 2-1 επί της Μπράιτον

Μετά από δύο ήττες στην Πρέμιερ Λιγκ και μία στο Τσάμπιονς Λιγκ, η Τότεναμ επικράτησε της Μπράιτον με 2-1 και επέστρεψε στις νίκες. Χάρι Κέιν και Έρικ Λαμέλα πέτυχαν τα γκολ των Λονδρέζων, ενώ η Μπράιτον μείωσε με γκολ του Άντονι Νοκέρ.
Οι «σπερς» προέρχονταν από τις ήττες απέναντι σε Γουότφορντ και Λίβερπουλ, αμφότερες με 2-1, και είχαν ανάγκη τη νίκη για να μην μείνουν ακόμη πιο πίσω από τις ομάδες της κορυφής. Η ήττα με ανατροπή από την Ίντερ στο Μιλάνο μεσοβδόμαδα, έκανε τη νίκη ακόμη πιο επιτακτική.
Οι Λονδρέζοι μπήκαν αρκετά συγκεντρωμένοι στην αναμέτρηση και έλεγξαν τον αγώνα από το ξεκίνημα. Έπρεπε να φτάσει όμως το 42ο λεπτό και το πέναλτι του Χάρι Κέιν για να πανηγυρίσουν οι «πετεινοί». Το γκολ του φορμαρισμένου Έρικ Λαμέλα στο 76′ «κλείδωσε» το τρίποντο για την ομάδα του Λονδίνου, με τους γηπεδούχους να μειώνουν στο σκορ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με γκολ του Νοκέρ.
Με τη νίκη της η Τότεναμ έφτασε τους 12 βαθμούς και υπολείπεται 6 της Λίβερπουλ που βρίσκεται στην κορυφή.