2/2 η Έβερτον με Αντσελότι, πήρε το ντέρμπι παραμονής η Γουότφορντ (vid)

Με πρωταγωνιστή τον Κάλβερτ- Λιούιν που σημείωσε δύο γκολ, η Έβερτον νίκησε 2-1 τη Νιουκάστλ στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ» και έκανε το 2/2 με τον Κάρλο Αντσελότι στο τιμόνι της. Πάρτι με 10 παίκτες η Γουότφορντ στο ντέρμπι παραμονής με την Άστον Βίλα (3-0).

Τα «ζαχαρωτά» συνεχίζουν την ανοδική πορεία των τελευταίων αγωνιστικών, μένοντας αήττητοι για πέμπτο συνεχόμενο παιχνίδι στην Premier League και παίρνοντας το τρίποντο για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι, με τον Κάρλο Αντσελότι στον πάγκο τους.

Πρωταγωνιστής για τους φιλοξενούμενους για άλλο ένα ματς τον τελευταίο καιρό ο Κάλβερτ- Λιούιν. Ο 22χρονος επιθετικό διανύει περίοδο φόρμας, σημείωσε άλλα δύο γκολ και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Ο Άγγλος άνοιξε το σκορ στο 13ο λεπτό, με τον Σαρ να ισοφαρίζει σε 1-1 με κοντινό πλασέ στο 56′. Ο Λιούιν όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη γράφοντας το 1-2 έπειτα από ασίστ του Ριτσάρλισον.

Νιουκάστλ: Ντουμπράβκα, Φερνάντες, Σερ, Λεζέν (73’ Ατσού), Βίλεμς (84’ Σ.Λόνγκσταφ), Αλμιρόν, Χέιντεν, Γέντλιν, Κάρολ, Σέλβεϊ, Ζοέλιντον (74′ Γκέιλ)

Έβερτον: Πίκφορντ, Χολγκέιτ, Σιντιμπέ, Μπέινς (80’ Μίνα), Κιν, Ντέιβις, Γουόλκοτ (70′ Κόουλμαν), Κάλβερτ Λιούιν, Ριτσάρλισον, Κεν (61’ Ντελφ)

Γουότφορντ- Άστον Βίλα 3-0

Η Γουότφορντ ανεβαίνει ολοένα και περισσότερο, φτάνοντας πλέον στο -3 από την ζώνη του υποβιβασμού και την Γουέστ Χαμ. Οι «σφήκες» με τον Νάιτζελ Πίρσον έχουν αποκτήσει άλλο αέρα, ενώ στην άνοδο έχει βοηθήσει και η επιστροφή του Τρόι Ντίνεϊ.

Ο Άγγλος επιθετικός ήταν εκείνος που άνοιξε το σκορ στο 42′, στέλνοντας την ομάδα του μπροστά στο σκορ στα αποδυτήρια.

Στο 58’ αποβλήθηκε ο Μαριάπα των γηπεδούχων, αλλά στο τέσσερα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, με τον Ντίνεϊ να το εκτελεί εύστοχα  για το 2-0.

Ο Σαρ στο 71′ μάλιστα έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην ομάδα του, γράφοντας το τελικό 3-0 από κοντά με προβολή.

Γουότφορντ: Φόστερ, Μαριάπα, Καμπασελέ, Κάθκαρτ (84’ Μαζίνα), Φεμένια,  Χιουζ (46’ Τσαλομπά, 60’ Ντόουσον), Σαρ, Ντουκουρέ, Καπού, Ντεουλοφέου, Ντίνεϊ

Άστον Βίλα: Χίτον, Ελ Μοχαμαντί, Κονσά, Χάουζ, Τάργκετ (66’ Ζιλμπέρ), Λουίζ, Λάνσμπερι (73’ Κοντζιά), Χούριχεϊν, Ζότα (46’ Ελ Γκαζί), Γκρίλις, Γουέσλεϊ