Φίλιππος Βέροιας – Ολυμπιακός 16-26

Οι Ερυθρόλευκοι πέρασαν άνετα από την Βέροια και πέτυχαν την 9η νίκη τους στη φετινή Handball Premier.

Εχει πάρει φόρα και δεν σταματάει πουθενά η ανδρική ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού. Οι Ερυθρόλευκοι μετά τη χθεσινή νίκη επί του ΓΑΣ στο Κιλκίς και την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, σήμερα επικράτησαν στη Βέροια του Φίλιππου με 26-16 για την 10η αγωνιστική της Handball Premier. Οι Πειραιώτες έκαναν το καθήκον τους και πέτυχαν την 9η νίκη τους στο φετινό πρωτάθλημα. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Ρέινα με 7 γκολ, ενώ από κοντά ακολούθησε ο Τζηράς με 4 τέρματα.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 4-3 και τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν άμεσα σε 4-4. Σε εκείνο το σημείο οι παίκτες του Γιώργου Ζαραβίνα πάτησαν γκάζι και δεν κοίταξαν ποτέ πίσω τους. Οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν την άμυνά τους, βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και έτρεξαν ένα σερί 4-0 (4-8). Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό στο + 3 (12-9), με τους Ερυθρόλευκους στο δεύτερο μέρος να ανεβάζουν συνεχώς τη διαφορά. Το 9-12 του ημιχρόνου έγινε 10-17, με τους Ερυθρόλευκους λίγο αργότερα να κάνουν το 22-14. Η κόρνα της λήξης βρήκε τους φιλοξενούμενους στο +10 (26-16), με το τελικό σκορ να αποτυπώνει την εικόνα του αγώνα και τη διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες.

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 3-4, 4-6, 4-8, 7-9, 9-12 (ημχ) 10-17, 12-19, 13-20, 13-21, 14-22, 16-26

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Πιπελίδης): Τζιμπούλας 3, Ταραμονλής, Παντελίδης 1, Λιακόπουλος, Χαραλαμπίδης 1, Καλλιαρίδης, Παπαγιάννης, Τριανταφυλλίδης 5, Αποστολίδης 2, Μαυρόπουλος, Κουκουτσίδης, Δάσκαλος 1, Κορωνάς, Φιλόσογλου 1, Παπαδόπουλος 1, Τζωρτζίδης 1.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζαραβίνας): Κρητικός 2, Τζηράς 4, Καραμπουρνιώτης 2, Λέμος 2, Ρέινα 7, Ασβεστάς, Παπαδόπουλος, Κανδύλας, Σανίκης 1, Μπούμπαλο 2, Κόντης 1, Τσιλιμπάρης, Άρσιτς, Αραπακόπουλος 1, Δεληχρήστος 2, Τσίλης 2.

Δίλεπτα: 3-2 Πέναλτι: 1/2-6/6

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Γιώργος Ζαραβίνας ανέφερε:  «Είμαι ευχαριστημένος από την προσπάθεια των παιδιών και τη σοβαρότητα που έδειξαν. Θέλουμε να κλείσουμε τη χρονιά με τον ίδιο τρόπο στα δυο παιχνίδια που απομένουν και από όλα τα ματς είτε εύκολα είτε δύσκολα να βελτιωνόμαστε και να κερδίζουμε πράγματα».