Παναθηναϊκός – Φοίνικας 0-3

Ο Φοίνικας Σύρου πραγματοποιώντας μεγάλη εμφάνιση πέρασε σαν... σίφουνας από το κλειστό του Αγίου Θωμά, επικρατώντας του Παναθηναϊκού με 3-0 σετ.

Με όπλο την επίθεση ο Φοίνικας Σύρου επικράτησε 3-0 σετ επί του Παναθηναϊκού στον Άγιο Θωμά για την 2η αγωνιστική της Volley League των ανδρών, παίρνοντας νίκη κόντρα στους πράσινους εκτός έδρας μετά από από έξι χρόνια.

Η ομάδα του Νίκου Νεόφυτου ήταν ανώτερη από τους γηπεδούχους, πήρε πολλούς πόντους από τα μπλοκ, ενώ κορυφαίος ήταν ο διαγώνιος των φιλοξενούμενων, Νίκος Μήλης με 14/17 επιθέσεις.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στο πρώτο σετ προηγήθηκε με 11-6, όμως ο Φοίνικας αντέδρασε άμεσα και πέρασε μπροστά παίρνοντας το σετ με 25-22. Στο δεύτερο δεν κατάφερε καμιά ομάδα να ξεφύγει στο σκορ, με το ματς να είναι ντέρμπι, όμως στις κρίσιμες τελευταίε επιθέσεις η ομάδα της Σύρου ήταν πιο αποτελεσματική και το κατέκτησε με 25-23. Στο τρίτο σετ ο Φοίνικας μπήκε και πάλι φουριόζος προηγήθηκε με 11-6, όμως ο Παναθηναϊκός μείωσε έφτασε το σετ στο 19-19, όμως οι φιλοξενούμενοι με τον Μήλη πήραν σπουδαία νίκη με 25-22.

Έτσι οι «πειρατές» πήραν την πρώτη από τις δύο μαζεμένες αναμετρήσεις των δύο ομάδων, που θα συναντηθούν ξανά στις 20 Νοεμβρίου στο ίδιο γήπεδο για το Λιγκ Καπ.