ΑΕΚ – Περιστέρι 78-72: Το έκανε θρίλερ, αλλά χαμογέλασε στο τέλος και «κλείδωσε» την τετράδα

Με κορυφαίους τους Κολόμ και Χάμερ η ΑΕΚ που έκανε τα εύκολα δύσκολα κόντρα στο Περιστέρι, επικράτησε με 78-72 και εξασφάλισε την παρουσία της στην τετράδα του πρωταθλήματος.

Την εξαιρετική φόρμα στην οποία βρίσκεται το τελευταίο διάστημα επιβεβαίωσε και κόντρα στο Περιστέρι η ΑΕΚ. Η ομάδα του Κούρο Σεγκούρα ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, άντεξε στην αντεπίθεση των φιλοξενούμενων και έφτασε στη νίκη με 78-72 «κλειδώνοντας» την παρουσία της στην τετράδα του πρωταθλήματος. Στο 13-10 το ρεκόρ του Δικεφάλου, στο 9-14 η ομάδα του Μίλαν Τόμιτς που δεν έχει εξασφαλίσει ακόμα την οκτάδα.

Για ακόμη μία φορά ο Κίνο Κολόμ ήταν ο κορυφαίος της ΑΕΚ καθώς τελείωσε το ματς με 21 πόντους και 7 ασίστ, έχοντας σημαντικές βοήθειες από τον Ίαν Χάμερ (18π, 9ρ) ενώ σημαντική ήταν και η παρουσία του Μπράιαν Ανγκόλα που σημείωσε 10 πόντους και μάζεψε 5 ριμπάουντ. Το Περιστέρι από την άλλη, είχε σε πολύ καλό απόγευμα τον Δημήτρη Μωραϊτη που τελείωσε το ματς με 16 πόντους, 6 ριμπάουντ και 7 ασίστ ενώ 15 πόντους με μεγάλα σουτ είχε ο Γκίελο και 13 ο Χρηστίδης.

Με τους Κουζέλογλου και Ανγκόλα πρώτα βιολιά η ΑΕΚ πήρε από νωρίς μία καλή διαφορά στο ματς (9-2, 3′), αλλά το Περιστέρι κατάφερε να μειώσει σε 20-17 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Με όπλο την άμυνά της η Ένωση προηγήθηκε με +8 (25-17) στο 13′ κι έφτασε ακόμη και στο +18 (42-24, 19′) έχοντας πολυφωνία στην επίθεση. Με ένα μικρό σερί 5-0 το Περιστέρι μείωσε σε 42-29 για το ημίχρονο.

Αλλαγμένοι βγήκαν οι φιλοξενούμενοι στο τρίτο δεκάλεπτο και το ματς έγινε ντέρμπι. Με τους Γκίελο και Πέτεγουεϊ το Περιστέρι άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά, μείωσε σε 52-50 στο 26′ και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 55-55 στο 28′. Δύο καλάθια από Φλιώνη και Πετρόπουλο έδωσαν ξανά ένα μικρό προβάδισμα στην ΑΕΚ, με 59-55, στο τέλος του δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο η Ένωση φάνηκε να ελέγχει το ματς όταν προηγήθηκε με 64-55 στο 33′, αλλά με τον Μωραϊτη να κάνει τα πάντα στο παρκέ, το Περιστέρι έμεινε ζωντανό και μείωσε μάλιστα σε 72-70 με τρίποντο του Γκίελο στα 28,5» για το τέλος. Χάμερ και Κολόμ ήταν ψύχραιμοι από τη γραμμή των βολών στο φινάλε και με 6/6 έδωσαν τη νίκη στην ΑΕΚ με 78-72.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 42-29, 59-55, 78-72.

ΑΕΚ (Σεγκούρα): Κολόμ 21 (3/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 9/10 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Ράουτινς 7 (2/6 τρίποντα), Ανγκόλα 10 (2/9 σουτ, 5 ριμπάουντ), Κουζέλογλου 9 (4/7 δίποντα, 1/1 βολή, 9 ριμπάουντ), Χάμερ 18 (4/6 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 9 ριμπάουντ), Λάνγκφορντ, Φλιώνης 5 (2/8 σουτ), Πετρόπουλος 2, Φιλιππάκος, Μαυροειδής 6

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Τόμιτς): Πέτεγουεϊ 8 (3/13 σουτ), Μωραΐτης 16 (3/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γκίελο 15 (4), Χρηστίδης 13 (6/8 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Γκρέι 2, Μπιλάλης 8 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κόζι 2, Αγκμπελέσε 6, Σαλούστρος 2, Γιαννόπουλος