Γουότφορντ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 4-1

Σε διασυρμό χωρίς τέλος εξελίσσεται το φετινό πρωτάθλημα για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που καταποντίστηκε με 4-1 (και) από την Γουότφορντ και το ερώτημα πια είναι ένα. Πότε θα φύγει ο Σόλσκιερ;

Τελικά δεν έχει πάτο το βαρέλι για τη φετινή Γιουνάιτεντ του Σόλσκιερ. Οι «κόκκινοι διάβολοι» συνέχισαν από εκεί που είχαν μείνει πριν τη διακοπή, παρουσιάσαν το ίδιο τραγικό πρόσωπο κόντρα και στην Γουότφορντ η οποία τους έριξε τέσσερα γκολ (4-1) για πλάκα οδηγώντας τον Νορβηγό προπονητή με το… 1,5 πόδι εκτός «Ολντ Τράφορντ». Στο -5 πλεόν από την τετράδα η Γιουνάιτεντ που έχει και παιχνίδι παραπάνω.

Στο 6′ οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι το οποίο εκτέλεσε ο Σαρ με τον Ντε Χέα να αποκρούει και τον Φεμένια να σκοράρει στην επαναφορά. Ο Ισπανός όμως είχε μπει νωρίτερα στην περιοχή και έτσι δόθηκε επανάληψη με τον Ντε Χέα να νικά ξανά τον Σαρ από την άσπρη βούλα κρατώντας το μηδέν. Η Γουότφορντ ήταν πολύ καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο και στο 28′ κατάφερε να σκοράρει με πλασέ του Κινγκ. Ένα λεπτό πριν το ημίχρονο μάλιστα, ο Σαρ έκανε και το 2-0 με διαγώνιο σουτ του Σαρ.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους ο Φαν Ντε Μπέεκ μείωσε σε 2-1 ύστερα από γύρισμα του Ρονάλντο με κεφαλιά, για το 2-1 στο 49′, βάζοντας προσωρινά την Γιουνάιτεντ στο ματς. Είκοσι λεπτά μετά ωστόσο τελείωσε ουσιαστικά το ματς όταν ο Μαγκουάιρ ανέτρεψε τον Κλέβερλι και είδε δεύτερη κίτρινη αφήνοντας με δέκα την ομάδα του. Στις καθυστερήσεις η Γουότφορντ «χτύπησε» ακόμα δύο φορές, με τον Ζοάο Πέδρο στο 90+2′ και με τον Ντένις τρία λεπτά μετά, γράφοντας το τελικό 4-1 που αποτελεί τον μεγαλύτερο διασυρμό της Γιουνάιτεντ από νεοφώτιστη ομάδα, μετά το 5-1 από την Σίτι το 1989.

Γουότφορντ: Φόστερ, Φεμένια, Ενκουλού (63’ Εκόνγκ), Κάθκαρτ, Μαζίνα, Κλέβερλι, Σισοκό, Λουζά (77’ Ζοάο Πέδρο), Σαρ (68’ Κούτσο Ερνάντεθ), Ντένις, Κινγκ

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Γουάν Μπισάκα, Λίντελεφ, Μαγκουάιρ, Σο (85’ Νταλότ), ΜακΤόμινεϊ (46’ Φαν ντε Μπέεκ), Μάτιτς, Σάντσο (90+1’ Λίνγκαρντ), Φερνάντες, Ράσφορντ (46’ Μαρσιάλ), Ρονάλντο