Σλοβενία – Ιαπωνία 116-81

Η Σλοβενία με πρωταγωνιστή και πάλι τον Λούκα Ντόντσιτς νίκησε εύκολα την Ιαπωνία με 116-81 και προκρίθηκε στα προημιτελικά.

Η Σλοβενία, έχοντας σε ακόμα ένα ματς τον Λούκα Ντόντσιτς σε μεγάλη βραδιά, έκανε περίπατο κόντρα στην Ιαπωνία, νικώντας με 116-81 και προκρίθηκε στην επόμενη φάση.

Τι κι αν δεν του πήγαν του μακρινά σουτ, με μόλις 2/8 προσπάθειες; Ο Λούκα «magic» έβαλε 25 πόντους σε 25 λεπτά μαζί με 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 τάπες, τρομοκρατώντας την αντίπαλη άμυνα.

Παρέα με τους Ζόραν Ντράγκιτς (24 πόντοι με 10/13 σουτ) και Βλάτκο Τσάντσαρ (16 πόντοι με 5/5 σουτ) έθεσαν τον τόνο από την αρχή του αγώνα.

Η Ιαπωνία του Ρούι Χατσιμούρα το πάλεψε για τρεις περιόδους, αλλά μετά κατέρρευσε, δεχόμενη ένα επιμέρους σκορ 36-17 στην τελευταία περίοδο. Ο φόργουορντ των Γουάσινγκτον Γουίζαρντς τελείωσε με 34 πόντους (13/28 σουτ), 7 ριμπάουντ, εκ των οποίων τα 6 επιθετικά, 2 ασίστ, 1 τάπα κι ένα κλέψιμο, αλλά η προσπάθεια αυτού και του Γουατανάμπε (17 πόντοι με 7/15) δεν ήταν αρκετή για κάτι παραπάνω.

Τα δεκάλεπτα: 29-23, 53-41, 80-64, 116-81