Το Λαύριο κατέκτησε την 3η θέση του «bwin Tournament Against Covid-19»

Το Λαύριο επικράτησε με 88-85 του Περιστερίου και κέρδισε την 3η θέση του «bwin Tournament Against Covid-19»

Σε ένα τρομερό παιχνίδι το Λαύριο επικράτησε του Περιστερίου με 88-85 κατακτώντας την 3η θέση στο «bwin Tournament Against Covid-19».

Το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με τις 2 ομάδες να βρίσκονται καθ’ όλη την διάρκεια του ματς κοντά στο σκορ.

Το Λαύριο ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε 19-16 στο πρώτο δεκάλεπτο, ωστόσο το Περιστέρι αντέδρασε και με καλή εμφάνιση στη 2η περίοδο, έκλεισε το ημίχρονο έχοντας βραχεία κεφαλή (44-43).

Στην 3η περίοδο, οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα, με τους παίκτες του Μανωλόπουλου να διατηρούν το +1 (61-60).

Η αναμέτρηση εξελίχθηκε σε θρίλερ, και παρά το γεγονός πως πρόκειται για φιλικό ενθουσίασε το μπασκετικό κοινό. Με διαδοχικά τρίποντα του Μίλερ, η ομάδα των δυτικών προαστίων πέρασε μπροστά (85-82), αλλά ο Κάρτερ είχε τον τελευταίο λόγο και με 2/2 βολές στο φινάλε έγραψε το τελικό 85-88.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 44-43, 61-60, 85-88.

Περιστέρι (Μανωλόπουλος): ΜακΚρι 13 (3), Μορέιρα 4, Πέτεγουεϊ 10 (2), Μωραίτης, Χρυσικόπουλος 15 (2), Τόλα, Κατσίβελης 14 (1), Μπράουν 12, Μίλερ 12 (4), Χάγκινς 5

Λαύριο (Σερέλης): Λιούις 7, Κάρτερ 23 (4), Μπλερ 7 (1), Νικολαΐδης, Σμιθ 15 (2), Μουράτος 8 (2), Αμινού 9 (1), Πιλάβιος, Κακλαμανάκης 13, Περσίδης, Γκόινς 4, Βουλγαρόπουλος 2