Ηρακλής-Λέιντεν 83-92

Παραμένει χωρίς νίκη στο FIBA Europe Cup ο Ηρακλής, που έχασε στο «Ιβανώφειο» από τη Λέιντεν με 92-83.

Δεν του πάει η Ευρώπη του Ηρακλή, ο οποίος γνώρισε ακόμα μία ήττα στο FIBA Europe Cup, αυτή την φορά στην έδρα του από την Λέιντεν με 92-83 για την 4η αγωνιστική της διοργάνωσης. Στο 0-4 το ρεκόρ των Θεσσαλονικιών, που αγνοούν τη νίκη.

Η ομάδα του Στέργιου Κουφού, κυνήγαγε από την αρχή τους Ολλανδούς, οι οποίοι έφτασαν να προηγούνται και με 12 στο 15′ (20-32), πηγαίνοντας στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 42-28. Στην επανάληψη, η Λέιντεν ξέφυγε με 19 (28-47), αλλά ο Ηρακλής έδειξε σφυγμό και με επιμέρους σερί 13-2, μείωσε στους 8 (41-49). Οι φιλοξενούμενοι πάντως διατήρησαν την ψυχραιμία τους, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται 63-52 υπέρ της ολλανδικής ομάδας.

Ο Ηρακλής μπήκε πολύ δυνατά στην τέταρτη περίοδο και κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ (67-65 στο 33′), όμως ο «Γηραιός» κόλλησε επιθετικά με τους φιλοξενούμενους να πατούν το γκάζι και να εκτοξεύουν τη διαφορά στους 14 (71-85), 2 λεπτά πριν τη λήξη, σφραγίζοντας έτσι τη νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-21, 28-42, 52-63, 83-92

ΗΡΑΚΛΗΣ (Κουφός): Φίλλιος 8 (1), Τέιλορ, Πετανίδης, Κουζέλογλου 15 (5/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Ντάγκλας 23 (3/6 δίποντα, 5/12 τρίποντα, 2/3 βολές, 9 ριμπάουντ), Σκορδίλης 6, Αγραβάνης 7 (2/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Ντάνιελς, Τέρνερ 2, Παπαδάκης 13 (2/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3/5 βολές, 3 ριμπάουντ), Λιντς 9

ΛΕΙΝΤΕΝ (Χάμινκ): Μικαλάουσκας 15 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Βέρβερς 12 (2/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ντε Γιονγκ 9 (4 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Τουμπούτις 9 (9 ριμπάουντ), Βαν Μπρι 15 (3), Μπούβνεχτ 5 (1), Μίντγκαρντ 13 (6/11 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Τζόναθαν, Νταν 14 (4/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα)