Μακάμπι Τελ Αβίβ – Ερυθρός Αστέρας 112-109: Ματσάρα με νικητές τους Ισραηλινούς μετά από δύο παρατάσεις

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ επικράτησε του Ερυθρού Αστέρα με 112-109 σε ένα παιχνίδι που οδηγήθηκε σε δύο παρατάσεις, για το τουρνουά «Νεόφυτος Χανδριώτης».

Στο τουρνουά «Νεόφυτος Χανδριώτης» που διεξάγεται στην Κύπρο και ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει τη Ζαλγκίρις Κάουνας, η Μακάμπι Τελ Αβίβ επικράτησε του Ερυθρού Αστέρα σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που οδηγήθηκε σε 2 παρατάσεις (112-109, 84-84 κ.δ.).

Η Μακάμπι με αυτή τη νίκη πέρασε στον τελικό του τουρνουά και θα βρει απέναντί της τον νικητή του Ολυμπιακός – Ζάλγκιρις.

Ο Ερυθρός Αστέρας μπήκε πιο δυνατά με τον Μίτροβιτς να έχει 11 πόντους και τον Ερυθρό να προηγείται 20-13. Η Μακάμπι του Κάτας αντέδρασε και με επιμέρους 31-23 έφερε το ματς στο 44-43 υπέρ της στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες έκαναν μικρά επιμέρους ξεσπάσματα στο σκορ, με τους Ισραηλινούς να ισοφαρίζουν στο τέλος σε 84-84 για να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση.

Η πρώτη παράταση έληξε με σκορ 95-95 και η Μακάμπι πήρε προβάδισμα με 107-100 και ουσιαστικά «καθάρισε» την πρόκριση για το τελικό 112-109.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 44-43, 63-62, 84-84, 95-95, 112-109.